Ny aftale sikrer danske telekunder langt bedre brugeroplevelse

3G-kunderne hos Telia og Telenor får markant bedre brugeroplevelse, når de to teleselskaber åbner deres første fælles 3G-netværk. Se her, hvad du kan forvente.

Artikel top billede

Natten til tirsdag i næste uge åbner Telia og Telenor for første gang for teleselskabernes fælles 3G-netværk. 

Åbningen af det fælles 3G-netværk foregår i et udvalgt område i Aalborg centrum, hvor eksempelvis Telenor går fra 15 3G-sites til 28, hvilket alt andet lige skulle sikre en bedre dækning og højere kapacitet for selskabernes kunder.

Ifølge Telenor Networks afdelingschef, Ole Hauris Sørensen, betyder den oprustning bedre tale-kvalitet, hurtigere datadownloads og generelt en bedre kundeoplevelse, især når det kommer til indendørsdækningen.

"Vi kommer tæt på en fordobling af indendørsdækningen, og det vil også være tilfældet i andre storbyer. Der kan dog være mindre forskelle på opgraderingen fra by til by alt afhængig af, hvordan dækningen allerede er i dag," siger Ole Hauris Sørensen til Computerworld.

Har sovepose med til åbning

Telenor hoppede på Telias 4G-netværk i april, og mandag bliver altså startskuddet for de nordiske telegiganters fælles 3G-netværk. 

Ole Hauris Sørensen fortæller, at han selv møder op til startskuddet i den nordjyske hovedstad med en sovepose under armen.

"Jeg vil jo gerne have hele oplevelsen med," lyder det fra Telenor-chefen.

Han kan dog også kan forvente at skulle holde et mere eller mindre vågent øje med netværket i døgndrift ved åbningen.

"Vi har forberedt det fælles 3G-netværk i et års tid, og vi har løbende testet netværket, uden at kunderne er blevet adviseret. Så vi er ret sikre på, at vi undgår de helt store katastrofer," fortsætter han.

Sådan åbner netværket

Det første skridt i processen er, at Telenor og Telia smeder sine netværk sammen på software-niveau med ny, fælles netværkskode.

Dernæst kører teknikere rundt og kontrollerer fællessignalet ved flere forskellige master i Aalborg for at sikre sig, at signalerne bliver udsendt efter planen.

På baggrund af performancetallene vil Telenor og Telia optimere og finjustere antennerne natten til tirsdag, hvor kunderne begynder at hoppe på det fælles netværk.

"Selvom Aalborg er det første sted i landet, hvor vi lancerer vores fælles 3G-netværk, så betragter jeg det ikke som en generalprøve. Vi har lagt flere tusinde timer i netværket, og derfor anser jeg Aalborg som den første af mange premierer," lyder det fra Ole Hauris Sørensen.

Efter Aalborg vil det fælles netværk blive rullet til både byer og landdistrikter i hele Danmark i det kommende år.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,