Ny aftale sikrer danske telekunder langt bedre brugeroplevelse

3G-kunderne hos Telia og Telenor får markant bedre brugeroplevelse, når de to teleselskaber åbner deres første fælles 3G-netværk. Se her, hvad du kan forvente.

Artikel top billede

Natten til tirsdag i næste uge åbner Telia og Telenor for første gang for teleselskabernes fælles 3G-netværk. 

Åbningen af det fælles 3G-netværk foregår i et udvalgt område i Aalborg centrum, hvor eksempelvis Telenor går fra 15 3G-sites til 28, hvilket alt andet lige skulle sikre en bedre dækning og højere kapacitet for selskabernes kunder.

Ifølge Telenor Networks afdelingschef, Ole Hauris Sørensen, betyder den oprustning bedre tale-kvalitet, hurtigere datadownloads og generelt en bedre kundeoplevelse, især når det kommer til indendørsdækningen.

"Vi kommer tæt på en fordobling af indendørsdækningen, og det vil også være tilfældet i andre storbyer. Der kan dog være mindre forskelle på opgraderingen fra by til by alt afhængig af, hvordan dækningen allerede er i dag," siger Ole Hauris Sørensen til Computerworld.

Har sovepose med til åbning

Telenor hoppede på Telias 4G-netværk i april, og mandag bliver altså startskuddet for de nordiske telegiganters fælles 3G-netværk. 

Ole Hauris Sørensen fortæller, at han selv møder op til startskuddet i den nordjyske hovedstad med en sovepose under armen.

"Jeg vil jo gerne have hele oplevelsen med," lyder det fra Telenor-chefen.

Han kan dog også kan forvente at skulle holde et mere eller mindre vågent øje med netværket i døgndrift ved åbningen.

"Vi har forberedt det fælles 3G-netværk i et års tid, og vi har løbende testet netværket, uden at kunderne er blevet adviseret. Så vi er ret sikre på, at vi undgår de helt store katastrofer," fortsætter han.

Sådan åbner netværket

Det første skridt i processen er, at Telenor og Telia smeder sine netværk sammen på software-niveau med ny, fælles netværkskode.

Dernæst kører teknikere rundt og kontrollerer fællessignalet ved flere forskellige master i Aalborg for at sikre sig, at signalerne bliver udsendt efter planen.

På baggrund af performancetallene vil Telenor og Telia optimere og finjustere antennerne natten til tirsdag, hvor kunderne begynder at hoppe på det fælles netværk.

"Selvom Aalborg er det første sted i landet, hvor vi lancerer vores fælles 3G-netværk, så betragter jeg det ikke som en generalprøve. Vi har lagt flere tusinde timer i netværket, og derfor anser jeg Aalborg som den første af mange premierer," lyder det fra Ole Hauris Sørensen.

Efter Aalborg vil det fælles netværk blive rullet til både byer og landdistrikter i hele Danmark i det kommende år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics