Vidner i 12 år gammel svindel-sag: Skyldige går fri

Skyldige i en mere end 12 år gammel svindel-sag i it-branchen er gået fri, fortæller flere vidner i forbindelse med kæmpe erstatningssag.

Artikel top billede

En af landets største, og mest langstrakte svindelsager, er slet ikke fuldt opklaret.

Faktisk er skyldige gået helt fri af straf.

Det afslører dokumenter fra Vestre Landsret i erstatningsopgøret efter Memory Card Technology-skandalen, hvor udsagn fra flere centrale vidner i sagen er refereret.

Af vidneudsagn fra den tidligere bestyrelsesformand Kjeld Ranum, der i dag er 74 år, fremgår det, at ledende medarbejdere betragtede stifter, hovedaktionær og topchef John Trolle, som "..en slags "godfather".

John Trolle er da også den eneste i den store svindel-sag, hvor bankerne Danske Bank og Nordea mistede mere end en halv milliard kroner, der er blevet dømt i en straffesag.

Han afsoner seks års fængsel for bedrageri. 

Oprindeligt var en håndfuld personer sigtet, tre personer blev tiltalt, men i sidste ende blev kun John Trolle dømt i Landsretten.

Under erstatningssagen imod John Trolle, revisorer og bestyrelsesmedlemmer, der netop blev afgjort for en måneds tid siden - mere end 12 år efter virksomhedens kollaps - er status ifølge vidner altså, at nogle er gået fri i sagen.

"Når han (Kjeld Ranum, red) ser bagud, er det hans vurdering, at John Rasmussen Trolle ikke var i stand til at gennemføre svindelnumrene, uden at nogen fik kendskab til dem."

Personer i virksomheden

"Der har da også været personer i virksomheden, som kendte John Rasmussen Trolles regnskabsmanipulationer," hedder det i følge referatet af den tidligere bestyrelsesmedlems vidneudsagn fra 2013.

Dokumenterne udgør den netop afsagte dom i erstatningssagen, hvor revisorerne i sidste ende kommer til at hænge på en regning på 177 millioner kroner.

Bestyrelsen blev frikendt og John Trolle skal egentlig betale de 177 millioner kroner til bankerne, men i praksis hænger revisionshusene PwC og Ernst & Young nok på regningen.

Læs mere om det her.

Sætter ikke navne på

Hvem i virksomheden, der kendte til regnskabsmanipulationerne, men ikke er blevet dømt for det, fremgår ikke af beskrivelsen af Kjeld Ranums vidneudsagn.

Også en anden central person i virksomheden fremfører samme opsigtsvækkende påstand i forbindelse med erstatningssagen i Vestre Landsret.

40 procent uopklaret

Peter Bonefeld Rønde, der var tidligere lagerchef og logistikchef i Memory Card Technology, hvor der blandt andet blev svindlet med lagerværdien af hukommelseschipkortene, går faktisk endnu længere end den tidligere bestyrelsesformand.

Han var selv sigtet i sagen i to år inden sigtelsen blev droppet af politiet, oplyser han.

I hans nylige vidneudsagn hedder det:

"Det er hans indtryk, at der under straffesagen kun er afdækket en del af de uregelmæssighederne i MCT. Der har nok været involveret flere end John Rasmussen Trolle i de strafbare forhold. Måske er kun "cirka 60 cm ud af en meter" kommet frem."

Peter Bonefeld Rønde peger, ifølge referatet fra den nye dom, ikke direkte på navngivne personer.

John Trolle: Tag ansvar
Det samme gælder i øvrigt hovedpersonen selv. For faktisk har John Trolle selv været inde på noget af det samme.

I bogen en "Svindlers storhed og fald" om John Trolle og Memory Card Technology-sagen gengives brudstykker fra et talepapir, som John Trolle har anvendt.

Talen holder John Trolle for et erhvervsnetværk nogle år efter it-virksomheden er kollapset, og hvor politiet for alvor er på nakken af ham.

John Trolle fortæller, ifølge bogen:

"Jeg personligt kender godt mit ansvar og tager det gerne med oprejst pande; det var der måske et par stykker eller flere, der burde overveje, om ikke det ville klæde dem."

I en anden af landets store erhvervsskandaler, der også havde sit udspring i it-branchen, nemlig IT Factory-sagen blev både Mikael Ljungman og Stein Bagger dømt fængselsdomme.

Men i den sag mangler næsten fem år efter sagen kom frem, fortsat omkring 200 millioner kroner.

Iøvrigt er et voldeligt overfald på en investor i IT Factory fortsat uopklaret.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    SOS Børnebyerne

    Senior Web Performance Specialist

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job