Teleselskaber opretter mobilbank

TDC, Telenor, Telia og 3 vil lancere konkurrent til pengeinstitutter.

Artikel top billede

De store teleselskabers sammenslutning 4T, der samler alle teleudbydere i landet, vil til efteråret åbne sit eget elektroniske pengeinstitut. Det skriver Politiken.

Den nye mobilbank kan bruges til nethandel eller mobiloverførsler fra person til person - og på sigt til at betale med mobiltelefonen i butikkerne.

Etableres til efteråret

»Vi har været i dialog med Finanstilsynet i de seneste seks måneder, og vi er nu så langt, at vi kan love, at vores tjenester etableres til efteråret«, siger Peter Bredgaard, direktør for 4T, til Politiken.

4T samler de fire udbydere bag de danske telenetværk: TDC, Telenor, Telia og 3.

4T's system er et virtuelt betalingskort, der kan styres via mobiltelefonen, så man selv kan vælge, om man vil have et Visa-dankort fra en af de traditionelle banker eller et virtuelt kort fra 4T.

Og på længere sigt kan mobiltelefonen bruges til at samle alle de mange plastikkort, man går rundt med i pungen, herunder loyalitetskort og medlemskort.

»Vi tror på, at det er en ydelse, vi har gode forudsætninger for at tilbyde. Vi tror på, at folk hellere vil bruge det ottecifrede telefonnummer end det 16-cifrede nummer på dankortet«, siger Peter Bredgaard til avisen.

Først skal 4T dog godkendes som elektronisk bank, et såkaldt e-pengeinstitut.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Senior Legal Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension