Politi: Kun én skyldig i stor svindelsag

Nye vidneudsagn, der peger på, at stor it-erhvervsskandale ikke er efterforsket til bunds, skydes ned af Bagmandspolitiet.

Artikel top billede

Personer i store it-svindelsager kan godt kende til "nogle af brikkerne i puslespillet" og have deltaget i "et eller andet der måske nok kunne virke mærkeligt", men ende med aldrig at blive dømt.

Sådan lyder reaktionen fra Bagmandspolitiet i kølvandet på Computerworlds artikel om flere belastende vidneudsagn i den store erstatningssag i Memory Card Technology-skandalen.

Her fortalte den tidligere bestyrelsesformand Kjeld Ranum og lageransvarlige Peter Bonefeld under vidneansvar, at sagen, hvor banker tabte over en halv milliard kroner, langt fra er opklaret.

Ifølge retspapirerne nævnte vidnerne ingen navne på personer, men budskabet var klart nok.

Hos Bagmandspolitiet peger man på, at ud over topchefen og stifteren af it-virksomheden John Trolle blev også en økonomichef dømt i byretten, men siden frikendt i landsretten.
  
"Jeg synes, man skal bemærke sig, at Østre Landsret i straffesagen frifandt A (anonymiseret af redaktionen) - så vidt jeg husker med nogenlunde den begrundelse, at selv om han måske nok kendte nogle af brikkerne i pulsespillet, så kendte han ikke dem alle (eller i hvert fald ikke nok) - til at han havde et sådant overblik over, hvad der foregik, at han kunne straffes," skriver vicestatsadvokat Henrik Helmer Steen fra Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet i en mail til Computerworld.

Kender ikke "hele historien bag"

Og det skal man ifølge vicestatsadvokaten også huske på vil gøre sig gældende i forhold til andre personer i sagen, der måtte kende til nogle af de mystiske forhold, hvor lagerværdien eksempelvis blev pumpet kunstigt op.

"Landsrettens måde er vurdere beviserne vedrørende A (anonymiseret af redaktionen) på - vil jo også gøre sig gældende i forhold til andre, der måtte vide noget eller have deltaget i et eller andet der måske nok kunne virke mærkeligt, men uden at de kendte "hele historien bag"," forklarer Henrik Helmer Steen.

For et par måneder siden afgjorde Vestre Landsret en erstatningssag rejst i forbindelse med erhvervsskandalen.

Her blev John Trolle dømt til at betale 177 millioner i erstatning til konkursboets kreditorer i form af Danske Bank og Nordea.

Én person dømt efter straffeloven

Imidlertid regner ingen med, at han kan betale pengene fra sin celle i Sdr. Omme Statsfængsel, hvor han afsoner en dom for bedrageri i samme sag.

Ergo hænger revisionshusene PwC og Ernst & Young på regningen, hvilket har fået dem til at lufte muligheden for en anke af sagen.

Memory Card Technology kollapsede for 12 år siden, og i årtiet efter fulgte to straffesager, først i byretten og siden landsretten, hvor man gik fra en håndfuld sigtede til tre tiltalte og i sidste instans én dømt.

Først for et par måneder siden faldt der altså dom i erstatningssagen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job