It-milliardær: Dommedag på vej for Apple

Apple går ned uden Steve Jobs, mener Oracles topchef.

Artikel top billede

Apple kan ikke klare sig uden Steve Jobs, og selskabet lever på en stakket frist.

Sådan lyder det fra Oracles topchef, mangemilliardæren Larry Ellison, der var gode venner med Steve Jobs, som døde i oktober 2011 af kræft.

I et interview med den amerikanske tv-station CBS betegner Larry Ellison Apple-stifteren som 'vor tids Edison, vores Picasso, en utrolig opfinder.'

"Hvad sker der med Apple efter Steve Jobs?," spørger intervieweren, Charlie Rose.

"Det ved vi jo allerede. Vi har jo set Apple uden Steve Jobs," siger Larry Ellison med henvisning til perioden efter Steve Jobs i 1985 blev fyret fra Apple.

Dengang gik det hurtigt stærkt tilbage for selskabet - ikke mindst på grund af en uklar strategi og flakkende satsnings-politik.

Det vendte, kort tid efter at Steve Jobs vendte tilbage til Apple i 1997.

"Vi har jo set Apple med Steve Jobs. Nu vil vi se Apple uden Steve Jobs," siger Larry Ellisson i interviewet, mens hans først fører sin hånd op, dernæst ned.

Steve Jobs fortalte nogle år efter sin tilbagevenden til selskabet, at Apple dengang havde været blot 90 dage fra at gå konkurs. Selskabet blev dengang reddet af Microsoft, der købte Apple-aktier for 150 millioner dollar.

Mange spekulationer

Larry Ellison er langt fra den eneste, der har spekuleret i Apples deroute efter Steve Jobs død. Det kan du læse mere om her.

Faktisk begyndte disse spekulationer allerede, da Steve Jobs' sygdom tvang ham over i en mere tilbagetrukket rolle i den daglige ledelse af selskabet.

Mange analytikere har spekuleret i, at Apple kan klare sig i et stykke tid på det enorme momentum, som Apple opnåede med iPod, iPhone og iPad, men at Apples innovation gradvist vil løbe ud i sandet.

Det vil vise sig med fraværet af nye, innovative produkter i samme klasse som de banebrydende og markedsdefinerende iPod, iPhone og iPad.

Læs også:

Efter Steve Jobs er Apples innovation gået helt i stå

Tidligere Apple-chef: Så elendig er Tim Cook

Apple-stifter: Microsoft bedre til innovation end Apple

Knald eller fald for Apple: Hvor sløjt står det til med innovationen?

Hvor tæt er Apples Tim Cook egentlig på at blive fyret?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS