It-milliardær: Dommedag på vej for Apple

Apple går ned uden Steve Jobs, mener Oracles topchef.

Artikel top billede

Apple kan ikke klare sig uden Steve Jobs, og selskabet lever på en stakket frist.

Sådan lyder det fra Oracles topchef, mangemilliardæren Larry Ellison, der var gode venner med Steve Jobs, som døde i oktober 2011 af kræft.

I et interview med den amerikanske tv-station CBS betegner Larry Ellison Apple-stifteren som 'vor tids Edison, vores Picasso, en utrolig opfinder.'

"Hvad sker der med Apple efter Steve Jobs?," spørger intervieweren, Charlie Rose.

"Det ved vi jo allerede. Vi har jo set Apple uden Steve Jobs," siger Larry Ellison med henvisning til perioden efter Steve Jobs i 1985 blev fyret fra Apple.

Dengang gik det hurtigt stærkt tilbage for selskabet - ikke mindst på grund af en uklar strategi og flakkende satsnings-politik.

Det vendte, kort tid efter at Steve Jobs vendte tilbage til Apple i 1997.

"Vi har jo set Apple med Steve Jobs. Nu vil vi se Apple uden Steve Jobs," siger Larry Ellisson i interviewet, mens hans først fører sin hånd op, dernæst ned.

Steve Jobs fortalte nogle år efter sin tilbagevenden til selskabet, at Apple dengang havde været blot 90 dage fra at gå konkurs. Selskabet blev dengang reddet af Microsoft, der købte Apple-aktier for 150 millioner dollar.

Mange spekulationer

Larry Ellison er langt fra den eneste, der har spekuleret i Apples deroute efter Steve Jobs død. Det kan du læse mere om her.

Faktisk begyndte disse spekulationer allerede, da Steve Jobs' sygdom tvang ham over i en mere tilbagetrukket rolle i den daglige ledelse af selskabet.

Mange analytikere har spekuleret i, at Apple kan klare sig i et stykke tid på det enorme momentum, som Apple opnåede med iPod, iPhone og iPad, men at Apples innovation gradvist vil løbe ud i sandet.

Det vil vise sig med fraværet af nye, innovative produkter i samme klasse som de banebrydende og markedsdefinerende iPod, iPhone og iPad.

Læs også:

Efter Steve Jobs er Apples innovation gået helt i stå

Tidligere Apple-chef: Så elendig er Tim Cook

Apple-stifter: Microsoft bedre til innovation end Apple

Knald eller fald for Apple: Hvor sløjt står det til med innovationen?

Hvor tæt er Apples Tim Cook egentlig på at blive fyret?

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS