It-milliardær: Dommedag på vej for Apple

Apple går ned uden Steve Jobs, mener Oracles topchef.

Artikel top billede

Apple kan ikke klare sig uden Steve Jobs, og selskabet lever på en stakket frist.

Sådan lyder det fra Oracles topchef, mangemilliardæren Larry Ellison, der var gode venner med Steve Jobs, som døde i oktober 2011 af kræft.

I et interview med den amerikanske tv-station CBS betegner Larry Ellison Apple-stifteren som 'vor tids Edison, vores Picasso, en utrolig opfinder.'

"Hvad sker der med Apple efter Steve Jobs?," spørger intervieweren, Charlie Rose.

"Det ved vi jo allerede. Vi har jo set Apple uden Steve Jobs," siger Larry Ellison med henvisning til perioden efter Steve Jobs i 1985 blev fyret fra Apple.

Dengang gik det hurtigt stærkt tilbage for selskabet - ikke mindst på grund af en uklar strategi og flakkende satsnings-politik.

Det vendte, kort tid efter at Steve Jobs vendte tilbage til Apple i 1997.

"Vi har jo set Apple med Steve Jobs. Nu vil vi se Apple uden Steve Jobs," siger Larry Ellisson i interviewet, mens hans først fører sin hånd op, dernæst ned.

Steve Jobs fortalte nogle år efter sin tilbagevenden til selskabet, at Apple dengang havde været blot 90 dage fra at gå konkurs. Selskabet blev dengang reddet af Microsoft, der købte Apple-aktier for 150 millioner dollar.

Mange spekulationer

Larry Ellison er langt fra den eneste, der har spekuleret i Apples deroute efter Steve Jobs død. Det kan du læse mere om her.

Faktisk begyndte disse spekulationer allerede, da Steve Jobs' sygdom tvang ham over i en mere tilbagetrukket rolle i den daglige ledelse af selskabet.

Mange analytikere har spekuleret i, at Apple kan klare sig i et stykke tid på det enorme momentum, som Apple opnåede med iPod, iPhone og iPad, men at Apples innovation gradvist vil løbe ud i sandet.

Det vil vise sig med fraværet af nye, innovative produkter i samme klasse som de banebrydende og markedsdefinerende iPod, iPhone og iPad.

Læs også:

Efter Steve Jobs er Apples innovation gået helt i stå

Tidligere Apple-chef: Så elendig er Tim Cook

Apple-stifter: Microsoft bedre til innovation end Apple

Knald eller fald for Apple: Hvor sløjt står det til med innovationen?

Hvor tæt er Apples Tim Cook egentlig på at blive fyret?

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S