Her er verdens mest innovative it-firmaer

Finansmagasinet Forbes har offentliggjort sit bud på de 100 mest innovative virksomheder i verden. It-firmaerne dominerer totalt.

Artikel top billede

It-firmaerne er ikke bare med på listen over de 100 mest innovative virksomheder, de dominerer listen totalt.

Tre ud af de fem første er Salesforce.com, virtualiserings-firmaet VMware, chip-fabrikanten ARM.

Det er dog ikke hardware-producenterne, som dominerer listen.

"Disse to brancher har kapret 13 ud af de 100 pladser på listen."

Her er det kun Apple, der kan knibe sig ind blandt de mest innovative på en 79. plads.

Det gør it-services, med firmaer som kinesiske Baidu, Teradata og Google, og software-branchen, med eksempelvis Citrix og SAP, til gengæld.

Disse to brancher har kapret 13 ud af de 100 pladser på listen.

Blandt de syv første er fem it-virksomheder på Forbes' liste. Kilde: Forbes.

Danske firmaer også med

Virksomhederne er blandt andet blevet rangeret efter investorernes forventning om, at firmaet disker op med nye, innovative ideer og projekter i det kommende år.

En mere detaljeret forklaring kan du læse på Forbes' webside.

Hele top-100-listen kan du se her.

Tager man de nationale briller på, er det ikke it-firmaer fra lille Danmark, der præger listen.

Der er dog tre danske firmaer med i form af Novo, Carlsberg og Coloplast.

Læs også:
Galleri: Her er verdens rigeste it-milliardærer

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Senior Projektleder til sundhedssektoren

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Uspecificeret arbejdssted

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job