Denne type it-chefer holder kortest tid i jobbet

En undersøgelse af, hvor lang tid it-chefer i gennemsnit har deres stilling, kommer ud med et overraskende resultat.

Artikel top billede

Foto: Lotus Head

Hvis man som it-chef tror, at de mest sikre stillinger er dem i den offentlige sektor, risikerer man at få sig en slem overraskelse.

Det skriver vores kolleger på det amerikanske
CIO.com, der har set nærmere på en undersøgelse af ansættelsesforholdets varrighed for it-cheferne.

Det er desværre kun tal fra USA og Canada, der indgår i rapporten, men ikke desto mindre er konklusionen interessant:

Det er de offentlige it-chefer, der holder kortest tid i jobbet.

Gartner er kommet frem til, at de offentlige it-chefer holder 3,4 år i jobbet.

Der er dermed tale om et fald, for da man lavede samme undersøgelse i 2012, kunne de offentlige it-chefer forvente at holde 4,2 år på posten, og i 2011 var det fem år.

It-cheferne i det private erhvervsliv holder ifølge Gartner-undersøgelsen omtrent et år længere end deres offentlige kolleger.

Med til historien hører, at undersøgelsen ikke tager højde for, om det er it-cheferne selv, der siger op, eller om de bliver fyret.

Der kan således være flere forklaringer på, at ansættelsesforholdet ikke holder længere, end det gør.

Det kan eksempelvis være, at lønningerne i det offentlige ikke er høje nok til at fastholde it-cheferne, at det er sparetider, eller at der er en større del af offentlige it-chefer, der skal til at gå på efterløn/pension end private it-chefer.

Bill Schrier, der er teknisk it-chef i Seattle og har haft den position i næsten ni år, udtaler til CIO.com, at han tror, at eksempelvis det mediepres, der er på offentlige it-chefer, kan være en del af forklaringen.

Stor udskiftning af it-chefer i danske regioner

Hvorvidt billede fra USA og Canada stemmer overens med situationen her i Danmark, er svært at sige, men det er interessant, at vi herhjemme faktisk har oplevet, at en stribe it-chefer fra regionerne forlod deres job.

Computerworld kunne således i januar fortælle, at fire ud af fem af landets regioner i løbet af det seneste års tid havde vinket farvel til deres topchefer inden for it.

It-cheferne blev dog i flere tilfælde i den offentlige sektor, eksempel blev it-chefen fra Region Syddanmark it-chef i Skat, og it-chefen fra Region Nordjylland blev it-chef på Aalborg Universitet.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også: 

Masseflugt fra regionerne: CIO'er siger op på stribe

Fem danske top-CIO'er: Her er vores gyldne opskrift

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cybersecurity

Københavnsområdet

Folkekirkens Nødhjælp

ERP IT System Owner

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S