Gartner: It-sikkerhedsbranchen overdriver trusselsbilledet

It-trusselsbilledet er langt fra så alvorligt, som sikkerheds-firmaerne forsøger at pumpe det op til.

Artikel top billede

Hele den højlydte alarm-retorik, der omgærder cybersikkerhed, dækker mest af alt over en fis i en hornlygte.

Det mener analysehuset Gartner.

"Vi bliver ved med at høre, at cybersikkerhed er et meget hot emne, og at det er et enormt problem, som vi skal bekymre os over. Men det er altså spørgsmålet, om det faktisk forholder sig sådan," lyder det fra Gartner-analytiker John Girard.

Hype eller genbrug

Gartner mener, at langt det meste, som vi hører om cybersikkerheds-problemer, enten er hype eller genbrug.

"Der findes en meget lille mængde problemstillinger og metoder inden for cybersikkerhed, som rent faktisk er vigtige. Men det er noget, der ikke vedrører langt de fleste virksomheder," siger John Girard til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Han peger på, at disse vitale problemstillinger mest vedrører regeringer samt forskellige specielle organisationer. 

Mange penge

Der er voldsomt mange penge i sikkerhedsområdet. Og det forstærker blot grunden til, at man ifølge Gartner bør tænke sig grundigt om, inden man griber til checkhæftet.

Sikkerhedsområdets mekanik minder ifølger Gartner-analytikeren meget om den såkaldte Ponzi-model, der har fået navn efter plattenslageren Charles Ponzi, som på mange måder var opfinderen af pyramide-modellen.

Ponzi-modellen bygger på løfter om store gevinster og offensivt arbejde på at holde kunderne inde i butikken med løfter om store fordele samt trusler om forfærdelige ting, hvis man dropper produktet.

"Mange it-sikkerhedsleverandører arbejder på samme måde," lyder det fra John Girard.

"Når du først er blevet involveret, hænger der en sky over dig, hvis du forsøger at komme ud igen. Så vil du være i store vanskeligheder," siger han.

Læs også:

13 'sandheder' om it-sikkerhed som ikke holder vand

Guide: Sådan får du styr på din Java-sikkerhed .

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS