Gartner: It-sikkerhedsbranchen overdriver trusselsbilledet

It-trusselsbilledet er langt fra så alvorligt, som sikkerheds-firmaerne forsøger at pumpe det op til.

Artikel top billede

Hele den højlydte alarm-retorik, der omgærder cybersikkerhed, dækker mest af alt over en fis i en hornlygte.

Det mener analysehuset Gartner.

"Vi bliver ved med at høre, at cybersikkerhed er et meget hot emne, og at det er et enormt problem, som vi skal bekymre os over. Men det er altså spørgsmålet, om det faktisk forholder sig sådan," lyder det fra Gartner-analytiker John Girard.

Hype eller genbrug

Gartner mener, at langt det meste, som vi hører om cybersikkerheds-problemer, enten er hype eller genbrug.

"Der findes en meget lille mængde problemstillinger og metoder inden for cybersikkerhed, som rent faktisk er vigtige. Men det er noget, der ikke vedrører langt de fleste virksomheder," siger John Girard til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Han peger på, at disse vitale problemstillinger mest vedrører regeringer samt forskellige specielle organisationer. 

Mange penge

Der er voldsomt mange penge i sikkerhedsområdet. Og det forstærker blot grunden til, at man ifølge Gartner bør tænke sig grundigt om, inden man griber til checkhæftet.

Sikkerhedsområdets mekanik minder ifølger Gartner-analytikeren meget om den såkaldte Ponzi-model, der har fået navn efter plattenslageren Charles Ponzi, som på mange måder var opfinderen af pyramide-modellen.

Ponzi-modellen bygger på løfter om store gevinster og offensivt arbejde på at holde kunderne inde i butikken med løfter om store fordele samt trusler om forfærdelige ting, hvis man dropper produktet.

"Mange it-sikkerhedsleverandører arbejder på samme måde," lyder det fra John Girard.

"Når du først er blevet involveret, hænger der en sky over dig, hvis du forsøger at komme ud igen. Så vil du være i store vanskeligheder," siger han.

Læs også:

13 'sandheder' om it-sikkerhed som ikke holder vand

Guide: Sådan får du styr på din Java-sikkerhed .

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S