Apples nye iOS 7 til erhvervsbrug: Det skal du vide

Den næste version af Apples iOS er på trapperne. iOS 7 rummer en række helt store ændringer af brugergrænsefladen og også nye funktioner. Det gælder ikke mindst for virksomhederne.

Artikel top billede

Sådan ser mail-applikationen ud i iOS 7.

Apples iOS 7 har mest tiltrukket sig opmærksomhed for det markant anderledes grafiske design i forhold til de tidligere versioner.

Der er dog også blevet plads til en række nye funktioner og forbedringer af de eksisterende. Det er ikke mindst relevant for erhvervsbrugerne. 

Gartner peger blandt andet på, at Apple siden iOS 4, hvor selskabet udvidede sine mobile device management API'er, kun har leveret mindre forbedringer af sikkerheden og håndterbarheden for virksomhederne.

"Dette er ændret med iOS 7. I denne release har Apple med sit single signon, baggrunds-processering og app-VPN forbedringer gjort det muligt for virksomhederne i samarbejde med en licenseret mobile device management-løsning dramatisk at ændre måden, iOS-enheder håndteres på," skriver Ken Dulaney fra Gartner i et blogindlæg.

Han henviser blandt andet til den model, der kaldes managed communities. Den anvender Blackberry blandt andet og nu også Apple. 

"Managed communities tager udgangspunkt i, at applikationer startes fra forbruger-domænet, men at brugeren kan slutte den til et virksomhedsmiljø, der styres med et MDM-værktøj."

"Når først de er blevet medlem, får de gavn af eller nægtes særlige privilegier for at kunne arbejde med de andre applikations-medlemmer. Det adskiller forretningsapplikationer fra forbrugerapplikationer, men kræver ikke, at brugeren logger ind i en container for at få adgang til forretningsapplikationer."

Fordelen med denne model er, at brugeren har adgang til både de private applikationer og virksomhedens applikationer - hvor sidstnævnte gruppe styres med politikker i MDM-værktøjet.

Bedre styring af vedhæftede filer

Gartner skriver også i blogindlægget, at iOS 7 har en anden håndtering af vedhæftede filer.

Tidligere har det fungeret på den måde, at filen for at kunne åbnes skulle kopieres til et sandkasse-område. Udfordringen med den model er, at selve læse-applikationen kan være en forbrugerapplikation.

"Dette flow af virksomhedsinformation fra et beskyttet til et ubeskyttet område har givet mange iOS-supportere problemer. Med de nye funktioner kan dette kontrolleres."

Apple oplyser også selv om nogle af de nye funktioner for virksomhederne i iOS 7 og skriver blandt andet om styringen af de vedhæftede filer: 

"Beskyt virksomhedsdata ved at kontrollere, hvilke apps og konti der bruges til at åbne dokumenter og vedhæftede filer. Styret åbning giver it-afdelingen mulighed for at konfigurere listen med apps, der er tilgængelige i sharing-panelet."

Andre vigtige nyheder

Apple fremhæver også muligheden for single sign-on og styring af apps til medarbejderne via App Store-licenser, ligesom det nu er muligt at indstille apps til automatisk at anvende VPN, når de åbnes.

Apple har også tilføjet en bedre understøttelse af de tredjeparts MDM-løsninger, som mange virksomheder anvender. Det kan blandt andet gøre det lettere at udrulle nye iPhones og iPads i organisationen.

"... it-afdelingen kan springe over grundlæggende trin og konfiguere enheder fuldt ud med virksomheds-indstillinger og politikker - og brugere kan komme i gang hurtigere end nogensinde," lyder det fra Apple.

Endelig har selve mail-applikationen i iOS 7 fået en større ansigtsløftning, så det eksempelvis er nemmere at organisere mapper og at søge efter specifikt indhold.

Se en video-gennemgang af nyhederne i iOS 7 her:

Du kan se hele Apples præsentation af iOS 7 fra WWDC her:

iOS 7 vil ifølge Apple blive frigivet i løbet af efteråret. Mange mener at vide, at det bliver den 10. september. 

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Se Apples nye kreation: Din iPhone og iPad har fået nye klæder

Vild uenighed om nyt iOS-design blandt Apple-folk

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos