Dette firma er fire år gammelt - og 20 milliarder kroner værd

Er Google med til at puste ny it-boble op?

Artikel top billede

Med nye investeringer fra blandt andet Google er det lille it-firma Über nu angiveligt 20 milliarder kroner værd.

Über er en ganske simpel privat taxa-tjeneste, som vi i Danmark kender det fra samkøringstjenesterne Ants og Gomore. Altså private personer der tjener penge på at tage fremmede med i vognen. Über adskiller sig dog ved, at man kun kan købe pladser i luksusbiler som for eksempel limousiner.

Firmaet blev stiftet i 2009 og blev for halvandet år siden værdisat til cirka to milliarder kroner. Nu kan det være næsten 20 milliarder kroner værd.

Forholdsvist mange penge for en relativ enkel og ikke speciel teknologi-tung tjeneste. Men måske ligger årsagen til den høje vurdering hos de nye investorer.

Hvad vil Google mon med taxaer?

Det er Googles investeringsselskab Google Venture, der blandt andet har lagt penge i Über.

I et blogindlæg filosoferer Übers stiftere over, hvilken nytte man kunne drage af Google.

"...Google er et teknologisk kraftcenter med milliarder af brugere på en række tjenester, der komplementerer os fantastisk. Lige fra Android, Google Maps og selvkørende biler".

Det har fået flere til at spekulere i, om Google betragter Über som en platform til sine selvkørende biler, når de engang er klar til udbredelse. Techcrunch har taget skridtet fuldt ud og skrevet en fiktiv artikel fra fremtiden.

Google og Über kan også bruge hinanden til at påvirke og ændre den eksisterende lovgivning, som over hele verden kolliderer med de nye tjenester. For eksempel kan Airbnb være i strid med hotel-lovgivningen, og tjenester som Über er tidligere blevet anklaget for at drive taxa-virksomhed.

Über er til stede i 16 lande, dog endnu ikke Danmark. Men man kan benytte tjenesten i for eksempel Berlin, Stockholm og München.

LÆS OGSÅ:

11 apps du skal have med på næste rejse

Her er alle de gode taxa-apps

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

    Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS