Nets bekræfter salgsplaner: Her er de mulige købere

Nets, der ejer NemID, bekræfter, at et salg er på vej. En stribe it-giganter nævnes af bestyrelsesformanden som konkurrenter. Flere kan også være mulige købere, hedder det.

Artikel top billede

Facebook, Google, TATA, Atos, First Data og Paypal.

Det er nogle af de nye konkurrenter, som Nets bestyrelsesformand Peter Lybecker nævner i Børsen i dag.

Samtidig bekræfter han, at Nets, der driver blandt andet NemID og Dankortet, er sat til salg.

Realistisk set vil et salg nok første finde sted i 2014, fremgår det af artiklen, hvor en pris på 8-10 milliarder kroner luftes.

Bestyrelsesformanden peger blandt andet på den komplicerede ejerstruktur bag Nets som en af årsagerne til, at man vil sælge.

Det er op imod 200 aktører, herunder storbanker som Danske Bank og Nordea, der står bag Nets.

Med en ny ejer vil enigheden om en ny strategi forbedres.

Fra Google til KMD

Børsen kommer i øvrigt selv med bud på mulige købere, hvor VISA, kapitalfonde, Mastercard og sågar it-giganten Google nævnes.

Tidligere har Computerworld forhørt sig hos tidligere bejlere til NemID, men her ønskede man ikke at udtale sig.

De tidligere bejlere er TDC, EG Gruppen, KMD og IBM.

Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura