Stein Baggers makker snød kurator for stort millionbeløb

Stein Baggers svenske makker Mikael Ljungman snød kurator i IT Factory for et to-cifret millionbeløb i den høje ende.

Artikel top billede

Stein Baggers svenske medskyldige i den store IT Factory svindel-sag, Mikael Ljungman, har snydt kurator Boris Frederiksen for boet efter it-virksomheden for et kæmpe millionbeløb.

For nu er det kommet frem, hvor mange penge Mikael Ljungman lovede at betale frivilligt tilbage - men sprang i målet.

"Vores forlig lød på et tocifret millionbeløb i den høje ende, som Ljungman erklærede sig villig og i stand til at betale," udtaler Boris Frederiksen til Børsen.

Imidlertid er forliget revet i stykket, da ikke én krone er tilbagebetalt.

Og nu går kurator en mere hård retslig vej og vil tvinge sig vej ud i Mikael Ljungmans firma-jungle med en personlig konkurs mod Mikael Ljungman i hånden.

Også erstatningssag på en milliard kroner

Den store svindel-sag, hvor der i øvrigt fortsat verserer en erstatningssag på en milliard kroner mellem revisionshuset KPMG og kurator, har fået en del opmærksomhed, fordi der fortsat mangler 200 millioner kroner.

Penge som de mange kreditorer i boet har til gode. Faktisk er der en del it-firmaer blandt de kreditorer, som har været tæt på sagen og virksomheden.

Disse it-firmaer har penge til gode

En liste fra slutningen af 2009 over kreditorer viser i øvrigt, at en del it-firmaer har penge ude at svømme.

Firmaerne tæller Topnordic, IBM Danmark, Siemens Financiel Services, Actebis Computer, Hewlett-Packard International Bank, TDC Hosting og TDC.

Også visse enkeltpersoner, som tidligere ansatte, står på listen.

Privatfly, Erik Ove og pengejagt

Men også nogle af topdirektørerne har krævet penge af boet.

Stein Baggers ekskone Anette Utttenhal og kommunikationsrådgiver Erik Oves firma stod også på listen.

Og i den mere kulørte ende også et firma, der udlejer privatfly.

Foreløbig må alle kreditorerne altså afvente den kommende tids pengejagt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura