IBM får ny stor aftale med Mærsk

IBM har tilkæmpet sig endnu en attraktiv Mærsk-kontrakt og cementerer det tætte samarbejde mellem it-giganten og den danske koncern.

Artikel top billede

A.P. Møller - Mærsk-koncernens nu afdøde leder Mærsk McKinney Møller sad i en årrække i bestyrelsen hos it-giganten IBM.

IBM har netop indgået endnu en aftale med en Mærsk-virksomhed.

Denne gang er det leverering af it-konsulenter til Damco, der er et transport- og logistikfirma, der opererer i mere end 90 lande.

Aftalen har en værdi af et to-cifret millionbeløb, oplyser parterne.

Faktisk har IBM tidligere tegnet en endnu større it-kontrakt med Damco.

Det kan du læse mere om her.

Historisk samarbejde

Og netop samarbejdet mellem IBM og Mærsk-koncernen har historisk været tæt.

IBM købte i sin tid Mærsk Data. Og så sad den nu afdøde Mærsk Mc-Kinney Møller som den første udlændinge nogensinde i it-gigantens bestyrelse.

Generelt har der været stor opmærksomhed om de it-kontrakter, som Mærsk-koncernen har underskrevet med forskellige it-virksomheder.

Blandt andet også med HP.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse