Analytiker: IBM vraget efter grundige overvejelser

IBM blev vraget efter grundige overvejelser, vurderer analytiker. Samtidig er de historiske bånd mellem A.P. Møller - Mærsk og IBM nu helt kappet, lyder det fra professor.

Artikel top billede

Analytiker i Sydbank Jacob Andersen, der følger A.P. Møller - Mærsk tæt, er ikke i tvivl om, at A.P. Møller- Mærsk har gjort sig meget grundige overvejelser, inden man fravalgte IBM til levering af et større erp-system til Maersk Olie og Gas.

"Den beslutning er ikke taget på tom mave. Der ligger meget seriøse overvejelser bag. Og selvom koncernen har draget konklusioner på sine uheldige erfaringer med it-problemer, bliver man nødt til at kigge frem," siger Jacob Andersen til Computerworld.

Han forklarer, at de tidligere it-problemer har koster A.P. Møller - Mærsk dyrt. Dengang blev de forkerte varer leveret til de forkerte priser til de forkerte steder.

Derfor er han også overbevist om, at it-området har maksimalt fokus nu.

"Det er også nødvendigt, for it er alfa omega for koncernen," forklarer han.

"It er simpelthen nøglen til succes i koncernen," siger analytikeren.

Vinderen af kontrakten blev Accenture og indiske L&T Infotech, skriver Børsen i dag.

IBM og Mærsk

Tidligere på året blev IBM også i anden sammenhæng vraget af A.P. Møller - Mærsk.

Dengang var det HP, der overhalede it-giganten indenom, hvilket gav en del tovtrækkeri mellem HP og IBM i pressen efterfølgende.

Grunden, til at IBM og A.P. Møller - Mærsks forhold er genstand for stor opmærksom, skyldtes dels de tætte historiske bånd mellem de to virksomhedsgiganter og dels A.P. Møller - Mærsks store it-problemer, som er blevet forklaret med blandt andet IBM's køb af Mærsks tidligere it-afdeling Maersk Data.

Helt tilbage, da A.P. Møller - Mærsk fik sine første hulkortsmaskiner, var IBM leverandør. Og siden har Mærsk Mc-Kinney Møller siddet i it-gigantens bestyrelse igennem mange år.

Men de bånd er fuldstændig revet over nu, mener professor i ledelse Anders Drejer fra Handelskolen i Århus.

"Det må man klart kunne sige - enten fordi Hr Møllers direkte indflydelse på den slags beslutninger i A. P. Møller-Mærsk efterhånden er formindsket så meget, at man kan agere uden skelnen, eller fordi IBM har gjort så meget i nælderne overfor sine kunder, at fortidens venskaber ikke er vigtige nok" siger Anders Drejer til Computerworld.

IBM: Vi har gode forbindelser
Hos IBM afviser man dog, at forholdet skulle være blevet mere køligt.

Kommunikationschef Marie-Louise Arnfast fra IBM forklarer, at IBM har "et godt og omfattende samarbejde med A.P. Møller - Mærsk, hvor vi løbende tegner nye kontrakter."

"A.P. Møller - Mærsk har en flerleverandør-strategi, og IBM har vundet flertallet af de kontrakter, vi har budt på," siger hun til Computerworld.

Hun peger blandt andet på, at A.P. Møller - Mærsk Gruppen og IBM også tidligere på året annoncerede indgåelsen af en femårig ISS-aftale (Internet Security Systems) til en værdi af 7,5 millioner dollar.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job