Mobil-operatør køber partner ud for 18 gange prisen for Nokia

Amerikansk mobiloperatør siger farvel og tak til sin partner. Pris: 18 gange prisen for Nokia.

Artikel top billede

Det amerikanske mobilselskab Verizon Communications køber den britiske partner Vodafone ud af det fælles datterselskab Verizon Wireless.

Vodafone har hidtil ejet 45 procent af det fælles datterselskab.

Verizon lægger gigantiske 734 milliarder kroner på bordet for ejerandelen.

Det svarer til godt 18 gange den pris, som Microsoft tidligere på dagen meddelte, at selskabet ville betale for at overtale hele kriseramte Nokia, hvilket du kan læse mere om her.

Verizon Wireless er USA's største mobiloperatør.

Integrerede services

Verizon begrunder opkøbet med, at selskabet med fuldt ejerskab kan forbedre mulighederne for at få levere integrerede og ubegrænsede services til kunderne.

De to selskabers bestyrelse har allerede enstemmigt givet grønt lys til købet, der betales med en blanding af kontanter og aktier.

"Verizon Wireless bliver bedre udstyret til at udnytte den hastigt udviklende konkurrence-dynamik i markedet som et samlet hele," lyder det fra Lowell McAdan, der er topchef for Verizon.

Prisen er tårnhøj, men det har Verizon været klar til at acceptere på grund af de store strategiske fordele, som handlen fører med sig.

"Verizon vil få kontrol over sin egen fremtid, og selskabet tror klart på en strålende fremtid, og at ejerandelen vil være meget mere værd om få år," siger teleanalytiker Chetan Sharma til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice