Mobil-operatør køber partner ud for 18 gange prisen for Nokia

Amerikansk mobiloperatør siger farvel og tak til sin partner. Pris: 18 gange prisen for Nokia.

Artikel top billede

Det amerikanske mobilselskab Verizon Communications køber den britiske partner Vodafone ud af det fælles datterselskab Verizon Wireless.

Vodafone har hidtil ejet 45 procent af det fælles datterselskab.

Verizon lægger gigantiske 734 milliarder kroner på bordet for ejerandelen.

Det svarer til godt 18 gange den pris, som Microsoft tidligere på dagen meddelte, at selskabet ville betale for at overtale hele kriseramte Nokia, hvilket du kan læse mere om her.

Verizon Wireless er USA's største mobiloperatør.

Integrerede services

Verizon begrunder opkøbet med, at selskabet med fuldt ejerskab kan forbedre mulighederne for at få levere integrerede og ubegrænsede services til kunderne.

De to selskabers bestyrelse har allerede enstemmigt givet grønt lys til købet, der betales med en blanding af kontanter og aktier.

"Verizon Wireless bliver bedre udstyret til at udnytte den hastigt udviklende konkurrence-dynamik i markedet som et samlet hele," lyder det fra Lowell McAdan, der er topchef for Verizon.

Prisen er tårnhøj, men det har Verizon været klar til at acceptere på grund af de store strategiske fordele, som handlen fører med sig.

"Verizon vil få kontrol over sin egen fremtid, og selskabet tror klart på en strålende fremtid, og at ejerandelen vil være meget mere værd om få år," siger teleanalytiker Chetan Sharma til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Vi låser vores hjem, så hvorfor beskytter vi ikke vores digitale liv?

    Beskyttelsen af dine personlige og fortrolige data i den digitale tidsalder starter med betroede krypteringsløsninger.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S