Office bliver den næste sikkerhedsbombe fra Microsoft

Når Microsoft kapper supporten til sin kontorpakke, sender det brugerne ud i stiv modvind. På trods af at sikkerhedsnettet fjernes vil mange nemlig fortsætte med Office 2003. Se hvorfor.

Artikel top billede

Brugerne sendes ud i kulden, når Microsoft lukker for supporten til Office 2003 til april næste år. 

I praksis betyder det, at der ikke længere vil blive udviklet lapper til de sårbarheder, der findes i programmet.

"Virksomheden (Microsoft, red.) har gjort et godt stykke arbejde i forhold til at håndtere sikkerhedsproblemerne i Office 2003. Men det kan vise sig at få store konsekvenser, når supporten udløber," siger sikkerhedsanalytiker Wes Miller til Computerworlds nyhedstjeneste.

Og der er flere grunde til, at det rammer hårdt.

Ingen lapper

Konsekvensen kan blive en hel stribe angreb mod endnu ikke opdagede sårbarheder i kontorpakken. 

Et problem som også Windows XP står overfor, fordi supporten ligeledes udløber på denne dato.

Og tiden læger langt fra alle sår.

Tværtimod vil der dukke flere og flere sårbarheder op i takt med, at it-kriminelle får tid til at finde dem. 

Der findes regelmæssigt sårbarheder i Office 2003, og de problemer forsvinder næppe næste forår, når supporten stryges.

"Det der givetvis vil ske er, at der nogle måneder efter supportens ophør kommer en værktøjskasse på det sorte online-marked, som gør det muligt for angribere med bare basalt it-kendskab at udnytte sårbarheder i programmet," vurderer Wolfgang Kandek, der er teknisk chef i sikkerhedsfirmaet Qualys.

God software forsvinder ikke

Et af problemerne er, at Office 2003 er yderst populær.

Softwarefirmaet Impervas tekniske chef, Amichai Shulman, siger til Computerworlds nyhedsbureau, at massevis af folk vil fortsætte med at anvende versionen.

"Sådan er det med gode programmer. De fortsætter med at leve på trods af, at de ikke opdateres længere. Forretningsværdien er høj, det er dyrt og tidskrævende at skifte software, så et stort antal brugere vil se bort fra sikkerhedsproblemerne," siger han.

"Samtidig har Microsoft valgt at ændre brugerfladen i Office markant i de efterfølgende versioner af Office, og det er ikke alle, der er glade for det nye udseende."

Microsoft anbefaler, ikke helt overraskende, at XP brugere skifter til Windows 8 og Office 2003 til Office 365, når supporten udløber.

"Windows XP og Office 2003 var gode programmer for ti år siden. I dag arbejder folk på nye måder, som vores løsninger er tilpasset," lyder det officielle svar fra kodegiganten. 

Supporten på Windows XP og Office 2003 udløber i april 2014.

Læs også:

Windows XP-support stopper: Det kan du vente dig

Dansk region: Nu skal Windows XP ud

Denne hardware giver XP dødsstødet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Socialpædagogernes Landsforbund

Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

Københavnsområdet

Beredskabsstyrelsen

Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen