Denne hardware giver XP dødsstødet

Windows XP er stadig meget populær, men nu giver Intel Microsofts operativsystem et vink med en kæmpe vognstang om, at pensionsalderen er nået.

Artikel top billede

Den næste generation af Core-processorer fra Intel, kendt under navnet Haswell, kommer nu.

Hen over sommeren vil firmaer som Fujitsu, Dell og HP begynde udrulningen af computere med den nye teknologi, og den vil gøre livet svært for Microsofts XP-system.

"På den nye Haswell-platform understøtter vi overhovedet ikke XP," siger HP's produktchef Daniel Antonsson til Computerworlds svenske søsterside.

Den meddelelse kommer også fra en anden pc-gigant.

"Intel vil ikke udvikle drivere til XP på Haswell. Alle leverandører står således med den samme udfordring. Derfor opfordrer vi vores kunder til at se på, hvordan de så hurtigt som muligt kan migrere til Windows 7 eller 8," fortæller Philip Eide, der er marketingchef i Dell.

Der er ingen teknisk forhindring i at installere XP på en Haswell-baseret maskine, men der mangler blandt andet XP-drivere til den nye processor-platform.

Intels svenske CIO, Camilla Törnblom, er da også klar i mælet omkring XP, hvis support udløber i april 2014.

Intel vil prioritere de nye operativsystemer og ikke et, der er på vej på pension.

"Hvis du ønsker at køre XP, må du gøre det på egen risiko, og du må selv finde drivere til XP," siger hun.

"Intel vil prioritere de nye operativsystemer og ikke et, der er på vej på pension."

Stadig et populært system

Windows XP så dagens lys den 25. oktober 2001, og koden har således en del år på bagen.

Men systemet hører stadig til blandt Microsofts mest populære udgaver.

På verdensplan benytter mere end 37 procent således stadig XP-systemet. Det viser et opslag på analysehuset netmarketshars webside.

Antallet af Windows XP-installationer er på vej ned, men den aldrende udgave er stadig meget populær på verdensplan. Kilde/skærmdump: netmarketshare.com

I Danmark er tallet betydeligt lavere.

Her er antallet faldet til under 10 procent. Systemet er dog stadig mere populært end Windows Vista, der kom i begyndelsen af 2007.

I Danmark er XP stadig det næst mest valgte operativsystem fra Microsoft. Kilde/skærmdump: Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM).

Læs også:

Intel dropper bundkort til desktop-computere

Intels nye chip-line up: Så hurtige er de

Efter første test: Intels nye superchip bliver gloende varm

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job