Denne hardware giver XP dødsstødet

Windows XP er stadig meget populær, men nu giver Intel Microsofts operativsystem et vink med en kæmpe vognstang om, at pensionsalderen er nået.

Artikel top billede

Den næste generation af Core-processorer fra Intel, kendt under navnet Haswell, kommer nu.

Hen over sommeren vil firmaer som Fujitsu, Dell og HP begynde udrulningen af computere med den nye teknologi, og den vil gøre livet svært for Microsofts XP-system.

"På den nye Haswell-platform understøtter vi overhovedet ikke XP," siger HP's produktchef Daniel Antonsson til Computerworlds svenske søsterside.

Den meddelelse kommer også fra en anden pc-gigant.

"Intel vil ikke udvikle drivere til XP på Haswell. Alle leverandører står således med den samme udfordring. Derfor opfordrer vi vores kunder til at se på, hvordan de så hurtigt som muligt kan migrere til Windows 7 eller 8," fortæller Philip Eide, der er marketingchef i Dell.

Der er ingen teknisk forhindring i at installere XP på en Haswell-baseret maskine, men der mangler blandt andet XP-drivere til den nye processor-platform.

Intels svenske CIO, Camilla Törnblom, er da også klar i mælet omkring XP, hvis support udløber i april 2014.

Intel vil prioritere de nye operativsystemer og ikke et, der er på vej på pension.

"Hvis du ønsker at køre XP, må du gøre det på egen risiko, og du må selv finde drivere til XP," siger hun.

"Intel vil prioritere de nye operativsystemer og ikke et, der er på vej på pension."

Stadig et populært system

Windows XP så dagens lys den 25. oktober 2001, og koden har således en del år på bagen.

Men systemet hører stadig til blandt Microsofts mest populære udgaver.

På verdensplan benytter mere end 37 procent således stadig XP-systemet. Det viser et opslag på analysehuset netmarketshars webside.

Antallet af Windows XP-installationer er på vej ned, men den aldrende udgave er stadig meget populær på verdensplan. Kilde/skærmdump: netmarketshare.com

I Danmark er tallet betydeligt lavere.

Her er antallet faldet til under 10 procent. Systemet er dog stadig mere populært end Windows Vista, der kom i begyndelsen af 2007.

I Danmark er XP stadig det næst mest valgte operativsystem fra Microsoft. Kilde/skærmdump: Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM).

Læs også:

Intel dropper bundkort til desktop-computere

Intels nye chip-line up: Så hurtige er de

Efter første test: Intels nye superchip bliver gloende varm

Annonceindlæg fra Deloitte

Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S