Android runder vanvittig milepæl

Antallet af Android-brugere er eksploderet, oplyser Google. Samtidig løfter it-giganten sløret for navnet på den næste Android-version 4.4.

Artikel top billede

KitKat er navnet på den næste Android-version, der bliver markedsført i samarbejde med fødefirmaet Nestlé.

Googles mobilplatform Android har for nylig rundet en milliard aktiverede enheder.

Sådan lyder meldingen fra softwareselskabets chef for Android-udviklingen Sundar Pichai, efter at 100 millioner Android-enheder som mobiltelefoner og tablets er blevet tændt i de seneste tre måneder, skriver Android Community.

Det svarer til, at mere end en million nye Android-maskiner er kommet til om dagen siden starten af juni.

Forventningerne til at nå en milliard Android-enheder lød ellers på, at den magiske milepæl først ville blive rundet mod slutningen af året eller i starten af 2014.

Historien om en milliard aktiverede Android-enheder melder pudsigt nok ikke noget om, hvor mange Android-maskiner der er blevet deaktiverede, siden de første Android-telefoner, HTC Dream, blev spyttet ud fra samlebåndene i efteråret 2008.

Chokolade i stedet for lime

Android Community kan også kan berette, at den næste Android-version kommer til at blive 4.4 og hedde KitKat i et markedsførings-samarbejde med fødevaregiganten Nestlé, der sælger chokoladebarer med samme navn.

Det forventes, at KitKat-versionen af Android vil se dagens lys omkring oktober, og den vil blive markedsført med reklamer på indpakningen til KitKat-chokoladebarerne og diverse konkurrencer til at vinde Android-enheder i.

Dermed bliver den ellers formodede version 5.0 med navnet Key Lime Pie ikke til noget i første omgang.

Indtil videre er der ikke nogen forlydender om, hvad KitKat-versionen kommer til at indeholde af sprøde nyheder.

Android over dem alle

Med en milliarder solgte Android-enheder er Googles styresystem den ubestridte konge af smartphone-markedet.

Lige nu lyder markedsandelen på knap 80 procent, mens Apples iOS ligger på godt 13 procent.

Resten af smartphone-markedet er fordelt mellem Microsoft, BlackBerry og andre leverandører.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Everllence

Senior Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Semler IT

Power Platform Specialist til Semler IT

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Udviklere til statens nye AI-platform

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

API-udvikler til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S