Android runder vanvittig milepæl

Antallet af Android-brugere er eksploderet, oplyser Google. Samtidig løfter it-giganten sløret for navnet på den næste Android-version 4.4.

Artikel top billede

KitKat er navnet på den næste Android-version, der bliver markedsført i samarbejde med fødefirmaet Nestlé.

Googles mobilplatform Android har for nylig rundet en milliard aktiverede enheder.

Sådan lyder meldingen fra softwareselskabets chef for Android-udviklingen Sundar Pichai, efter at 100 millioner Android-enheder som mobiltelefoner og tablets er blevet tændt i de seneste tre måneder, skriver Android Community.

Det svarer til, at mere end en million nye Android-maskiner er kommet til om dagen siden starten af juni.

Forventningerne til at nå en milliard Android-enheder lød ellers på, at den magiske milepæl først ville blive rundet mod slutningen af året eller i starten af 2014.

Historien om en milliard aktiverede Android-enheder melder pudsigt nok ikke noget om, hvor mange Android-maskiner der er blevet deaktiverede, siden de første Android-telefoner, HTC Dream, blev spyttet ud fra samlebåndene i efteråret 2008.

Chokolade i stedet for lime

Android Community kan også kan berette, at den næste Android-version kommer til at blive 4.4 og hedde KitKat i et markedsførings-samarbejde med fødevaregiganten Nestlé, der sælger chokoladebarer med samme navn.

Det forventes, at KitKat-versionen af Android vil se dagens lys omkring oktober, og den vil blive markedsført med reklamer på indpakningen til KitKat-chokoladebarerne og diverse konkurrencer til at vinde Android-enheder i.

Dermed bliver den ellers formodede version 5.0 med navnet Key Lime Pie ikke til noget i første omgang.

Indtil videre er der ikke nogen forlydender om, hvad KitKat-versionen kommer til at indeholde af sprøde nyheder.

Android over dem alle

Med en milliarder solgte Android-enheder er Googles styresystem den ubestridte konge af smartphone-markedet.

Lige nu lyder markedsandelen på knap 80 procent, mens Apples iOS ligger på godt 13 procent.

Resten af smartphone-markedet er fordelt mellem Microsoft, BlackBerry og andre leverandører.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S