Artikel top billede

KitKat er navnet på den næste Android-version, der bliver markedsført i samarbejde med fødefirmaet Nestlé.

Android runder vanvittig milepæl

Antallet af Android-brugere er eksploderet, oplyser Google. Samtidig løfter it-giganten sløret for navnet på den næste Android-version 4.4.

Googles mobilplatform Android har for nylig rundet en milliard aktiverede enheder.

Sådan lyder meldingen fra softwareselskabets chef for Android-udviklingen Sundar Pichai, efter at 100 millioner Android-enheder som mobiltelefoner og tablets er blevet tændt i de seneste tre måneder, skriver Android Community.

Det svarer til, at mere end en million nye Android-maskiner er kommet til om dagen siden starten af juni.

Forventningerne til at nå en milliard Android-enheder lød ellers på, at den magiske milepæl først ville blive rundet mod slutningen af året eller i starten af 2014.

Historien om en milliard aktiverede Android-enheder melder pudsigt nok ikke noget om, hvor mange Android-maskiner der er blevet deaktiverede, siden de første Android-telefoner, HTC Dream, blev spyttet ud fra samlebåndene i efteråret 2008.

Chokolade i stedet for lime

Android Community kan også kan berette, at den næste Android-version kommer til at blive 4.4 og hedde KitKat i et markedsførings-samarbejde med fødevaregiganten Nestlé, der sælger chokoladebarer med samme navn.

Det forventes, at KitKat-versionen af Android vil se dagens lys omkring oktober, og den vil blive markedsført med reklamer på indpakningen til KitKat-chokoladebarerne og diverse konkurrencer til at vinde Android-enheder i.

Dermed bliver den ellers formodede version 5.0 med navnet Key Lime Pie ikke til noget i første omgang.

Indtil videre er der ikke nogen forlydender om, hvad KitKat-versionen kommer til at indeholde af sprøde nyheder.

Android over dem alle

Med en milliarder solgte Android-enheder er Googles styresystem den ubestridte konge af smartphone-markedet.

Lige nu lyder markedsandelen på knap 80 procent, mens Apples iOS ligger på godt 13 procent.

Resten af smartphone-markedet er fordelt mellem Microsoft, BlackBerry og andre leverandører.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere