Android runder vanvittig milepæl

Antallet af Android-brugere er eksploderet, oplyser Google. Samtidig løfter it-giganten sløret for navnet på den næste Android-version 4.4.

Artikel top billede

KitKat er navnet på den næste Android-version, der bliver markedsført i samarbejde med fødefirmaet Nestlé.

Googles mobilplatform Android har for nylig rundet en milliard aktiverede enheder.

Sådan lyder meldingen fra softwareselskabets chef for Android-udviklingen Sundar Pichai, efter at 100 millioner Android-enheder som mobiltelefoner og tablets er blevet tændt i de seneste tre måneder, skriver Android Community.

Det svarer til, at mere end en million nye Android-maskiner er kommet til om dagen siden starten af juni.

Forventningerne til at nå en milliard Android-enheder lød ellers på, at den magiske milepæl først ville blive rundet mod slutningen af året eller i starten af 2014.

Historien om en milliard aktiverede Android-enheder melder pudsigt nok ikke noget om, hvor mange Android-maskiner der er blevet deaktiverede, siden de første Android-telefoner, HTC Dream, blev spyttet ud fra samlebåndene i efteråret 2008.

Chokolade i stedet for lime

Android Community kan også kan berette, at den næste Android-version kommer til at blive 4.4 og hedde KitKat i et markedsførings-samarbejde med fødevaregiganten Nestlé, der sælger chokoladebarer med samme navn.

Det forventes, at KitKat-versionen af Android vil se dagens lys omkring oktober, og den vil blive markedsført med reklamer på indpakningen til KitKat-chokoladebarerne og diverse konkurrencer til at vinde Android-enheder i.

Dermed bliver den ellers formodede version 5.0 med navnet Key Lime Pie ikke til noget i første omgang.

Indtil videre er der ikke nogen forlydender om, hvad KitKat-versionen kommer til at indeholde af sprøde nyheder.

Android over dem alle

Med en milliarder solgte Android-enheder er Googles styresystem den ubestridte konge af smartphone-markedet.

Lige nu lyder markedsandelen på knap 80 procent, mens Apples iOS ligger på godt 13 procent.

Resten af smartphone-markedet er fordelt mellem Microsoft, BlackBerry og andre leverandører.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Spillehallen.dk ApS

    System Developer / Platform Builder

    Midtjylland

    KMD A/S

    Product Owner / Product Manager

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Løsningsarkitekt søges til fortsat digitalisering af Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT