Google Android: Første indtryk af HTC Dream

Google har i samarbejde med HTC netop lanceret sin Android-baserede telefon. Vi har samlet de første indtryk - se dem her.

De sidste tre år har Google og HTC samarbejdet om deres fælles mobilprojekt kaldet HTC Dream. Dream har æren af at være den første mobiltelefon, som benytter Googles Android-styresystem.

I første omgang lanceres Dream kun i USA, mens vi andre må vente til senere med at erhverve os modellen.

Derfor har vi desværre endnu ikke prøvet det længe ventede system, men det har vores amerikanske kollega Dan Nystedt fra PC World, som i den forbindelse var et smut forbi HTC's kontorer i Taipei i Taiwan for at prøve telefonen.

Et positivt indtryk

Og mens telefonen er første generation, med alt hvad det indebærer af potentielle problemer, så er vurderingen stort set positiv.

Modellen, som hedder HTC Dream, lanceres i første omgang af T-Mobile under navnet G1 og kommer til at koste lidt over 900 kroner i USA. Det er cirka det samme som en iPhone 3G, men begge er med to-årige kontrakter og dermed ikke umiddelbart til at oversætte til danske priser. Vi gætter på en lanceringspris på 5-6.000 kroner uden tilskud.

Kernen i Android er muligheden for at integrere programmer i telefonen på lige fod med de funktioner, som følger med styresystemet. Og det ser ud til at virke.

I sin minitest fik Dan Nystedt mulighed for at prøve Googles eget Street View, som lader dig se billeder af gaden, du skal hen til. Samtidig fungerede flere andre programmer til telefonen ud over Google egne, de fleste af dem gratis. Et af de eksterne programmer, som blev prøvet var ShopSavvy, som laver telefonens kamera om til en stregkode-scanner, der kan finde priser på baggrund af et produkts stregkode.

Telefonen betjenes ved hjælp af den berøringsfølsomme skærm, og det er her, det meste arbejde foregår. Dream er også udstyret med en trackball i bunden, men det skulle efter sigende tage lidt tid at vænne sig til. I minitesten bliver byggekvaliteten nævnt som "god", mens designet bliver fremhævet som lidt tykt, funktionelt og neutralt.

Dream lanceres i USA i sidst oktober, i England i november og i resten af Europa i første kvartal 2009. Indtil videre findes Dream kun i en engelsk version, men inden for det næste halve år vil andre sprog-version blive tilgængelige.

PC World US har også lavet en sammenligning mellem Apples iPhone og HTC Dream. Læs den her. PC World US har desuden en video of telefonen her.

Læses lige nu

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Midtjylland

    Erhvervsstyrelsen

    AI-udvikler til LLM-team i Erhvervsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    KMD A/S

    Product Owner

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse