TDC's iPhone-forbandelse kan blive brudt i morgen

Apples nuværende iPhone 5 driller TDC, men måske Danmarks største teleoperatør får en hjælpende hånd, når Apple tirsdag ventes at præsentere nye iPhones?

Artikel top billede

Da Apple for præcis et år siden introducerede sin iPhone 5, var der formentlig en direktør eller to hos TDC, der fik kaffen galt i halsen.

Apple valgte nemlig noget overraskende at sende en model på markedet, der ikke understøttede de frekvenser, som en række europæiske teleselskaber udbyder 4G på.

Heriblandt var TDC - men ikke selskabets danske konkurrenter.

"Jeg tænker, at de (Apple, red. ) har fokuseret på de store markeder i verden, som de plejer at gøre," lød reaktionen fra underdirektør i TDC Bernd Reul dengang til Computerworld.

TDC udbyder 4G på frekvensbåndene 2600 MHz og 800 MHz, mens Apples iPhone 5 understøtter 1800 MHz, som 3, Telia og Telenor anvender.

"Her er det tydeligt, at de har lavet en "Asia-Pacific-version", som har de 850, 1800 og 2100-bånd, som anvendes i det område. I vores verden har de ikke lavet en europæisk version. Det er lidt tilfældigt, at 1800 er et af de samme bånd, som også anvendes i Europa, nemlig 800, 1800 og 2600," lød det fra TDC.

Den danske telegigant trak altså nitten med iPhone 5 - ligesom selskaber som Deutsche Telecom og British Telecom i øvrigt også gjorde.

Hvad sker der tirsdag?

Mens det fortsat må undre, at Apple valgte denne den noget specielle tilgang til frekvensunderstøttelse, er der næppe tvivl om, at TDC nu beder en stille bøn til, at de iPhones, som Apple formentlig præsenterer tirsdag aften dansk tid, kommer i versioner, der rent faktisk understøtter TDC's frekvenser.

TDC har som de andre teleselskaber investeret milliard-beløb i at kunne udbyde 4G, og da iPhonen er en af de absolut bedst sælgende smartphones her i Danmark, er det ikke ligefrem til TDC's fordel, hvis kunderne ikke kan benytte denne telefon til selskabets 4G-netværk.

De fleste venter, at Apple tirsdag aften præsenterer enten en iPhone 5S (en lettere forbedret udgave), en lavprisudgave i form af en iPhone 5C og måske i nye farver - eller en større opgradering af den populære smartphone, altså en helt ny iPhone 6.

Uanset hvad bliver det spændende at se, om Apple ændrer praksis med frekvens-understøttelsen.

Læs også:

TDC trak 4G-nitten med ny iPhone: Kan intet gøre

Derfor kan Apple (næsten) kun skuffe

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen