TDC's iPhone-forbandelse kan blive brudt i morgen

Apples nuværende iPhone 5 driller TDC, men måske Danmarks største teleoperatør får en hjælpende hånd, når Apple tirsdag ventes at præsentere nye iPhones?

Artikel top billede

Da Apple for præcis et år siden introducerede sin iPhone 5, var der formentlig en direktør eller to hos TDC, der fik kaffen galt i halsen.

Apple valgte nemlig noget overraskende at sende en model på markedet, der ikke understøttede de frekvenser, som en række europæiske teleselskaber udbyder 4G på.

Heriblandt var TDC - men ikke selskabets danske konkurrenter.

"Jeg tænker, at de (Apple, red. ) har fokuseret på de store markeder i verden, som de plejer at gøre," lød reaktionen fra underdirektør i TDC Bernd Reul dengang til Computerworld.

TDC udbyder 4G på frekvensbåndene 2600 MHz og 800 MHz, mens Apples iPhone 5 understøtter 1800 MHz, som 3, Telia og Telenor anvender.

"Her er det tydeligt, at de har lavet en "Asia-Pacific-version", som har de 850, 1800 og 2100-bånd, som anvendes i det område. I vores verden har de ikke lavet en europæisk version. Det er lidt tilfældigt, at 1800 er et af de samme bånd, som også anvendes i Europa, nemlig 800, 1800 og 2600," lød det fra TDC.

Den danske telegigant trak altså nitten med iPhone 5 - ligesom selskaber som Deutsche Telecom og British Telecom i øvrigt også gjorde.

Hvad sker der tirsdag?

Mens det fortsat må undre, at Apple valgte denne den noget specielle tilgang til frekvensunderstøttelse, er der næppe tvivl om, at TDC nu beder en stille bøn til, at de iPhones, som Apple formentlig præsenterer tirsdag aften dansk tid, kommer i versioner, der rent faktisk understøtter TDC's frekvenser.

TDC har som de andre teleselskaber investeret milliard-beløb i at kunne udbyde 4G, og da iPhonen er en af de absolut bedst sælgende smartphones her i Danmark, er det ikke ligefrem til TDC's fordel, hvis kunderne ikke kan benytte denne telefon til selskabets 4G-netværk.

De fleste venter, at Apple tirsdag aften præsenterer enten en iPhone 5S (en lettere forbedret udgave), en lavprisudgave i form af en iPhone 5C og måske i nye farver - eller en større opgradering af den populære smartphone, altså en helt ny iPhone 6.

Uanset hvad bliver det spændende at se, om Apple ændrer praksis med frekvens-understøttelsen.

Læs også:

TDC trak 4G-nitten med ny iPhone: Kan intet gøre

Derfor kan Apple (næsten) kun skuffe

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS