Må USA snage i dine data? Minister skal forklare sig

Justitsminister Morten Bødskov skal nu give sit bud på, hvordan virksomheder skal forholde sig, hvis de kommer i klemme mellem USA's terrorlovgivning og den danske persondatalov.

Artikel top billede

Folketingets retsudvalg har bedt justitsminister Morten Bødskov (S) redegøre for, hvordan virksomheder skal forholde sig, hvis amerikanske efterretningstjenester kræver data om danske borgere udleveret.

Spørgsmålet er blevet rejst af Enhedslistens retsordfører Pernille Skipper i forlængelse af en artikel i Computerworld.

Her sagde to danske jurister - juraprofessor Henrik Udsen fra Københavns Universitet og it-jurist Martin von Haller Grønbæk - at amerikanske krav om udlevering af data kan komme i konflikt med danske love og regler.

For selv om det er ulovligt efter dansk lov, kan USA med landets egen terrorlovgivning i hånden tvinge amerikanske it-firmaers danske datterselskaber til at udlevere dybt fortrolige data om danske borgere og virksomheder til amerikanske efterretningstjenester.

Efterfølgende har Datatilsynet overfor Computerworld bekræftet, at de to regelsæt kan komme i konflikt, uden at tilsynet dog vil give anvisninger på, hvordan virksomhederne skal håndtere konflikten.

Pernille Skipper kalder det i en kommentar dybt bekymrende, hvis amerikansk lovgivning kan tvinge virksomheder til at bryde dansk lovgivning og grundlæggende frihedsrettigheder i Danmark.

"Danske borgere kan ikke være tjent med så groft manglende retssikkerhed, og vi har brug for en forklaring. Mere og mere peger jo på, at der er behov for en meget lang og alvorlig snak med amerikanerne om, hvordan de opfører sig overfor danske borgere," lyder kommentaren fra Pernille Skipper.

Læs også:

Sådan kan USA tvinge danske firmaer til at udlevere dine data

Undersøgelse: Er dine danske data sikre hos IBM, Google, Apple, CSC eller Microsoft?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job