Danske it-storkunder hyrer og fyrer: Her er vinderen

Storkunderne SAS og TDC fyrer og hyrer blandt andet nye outsourcing-partnere i kæmpe millionkontrakter. Her er vinderen - og taberne.

Artikel top billede

Hos både storkunderne SAS og TDC ændrer man på holdene af it-leverandører.

Og den store vinder er: indiske TATA.

Største skalp for det indiske selskab er utvivlsomt kontrakten med SAS, som hverken TATA eller SAS ønsker at oplyse værdien af over for Computerworld.

Imidlertid oplyser parterne til Børsen, at SAS sparer 50 procent af it-budgettet svarende til cirka 600 millioner kroner med den nye aftale.

Den store taber er omvendt CSC, der blev smidt over bord hos flygiganten.

Hos en anden storkunde, telegiganten TDC, har CSC i øvrigt heller ikke den bedste historik.

For her fik CSC også sparket for nylig.

TATA-folk overtager opgaver

Men nu skriver Version2.dk så, at TDC rent faktisk også dropper Atea til en stribe it-supportopgaver.

Og vupti: TATA-folk overtager flere af disse opgaver.

TATA sidder i forvejen som hovedleverandør til TDC, der valgte TATA frem for CSC i sin tid.

Dermed går det altså fortsat fremad for TATA, der forleden meddelte, at selskabet også havde vundet den norske storbank DNB.

Dog tyder noget på, at det danske marked vil blive præget af endnu mere indisk konkurrence i den kommende tid.

For en helt ny indisk spiller har nemlig meldt sin ankomst - og vil tage kampen op mod TATA.

Læs mere om det her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job