Indisk it-kæmpe kaprer nordisk storbank

En indisk it-kæmpe, der allerede har vundet flere store ordrer i Danmark, har netop fået en nordisk bank som storkunde.

Artikel top billede

Indiske TATA, der allerede har gjort sig voldsomt bemærket i Danmark, har netop kapret en absolut storkunde i Norden.

Det gælder en seks-årig aftale med den norske banksammenslutning DNB, hedder det i en pressemeddelelse.

Den nordiske chef for TATA, Amit Bajaj, forklarer, at it-aftalen vil frigøre banken til at koncentere sig om bankforretning.

Faktisk udtaler han til it24.se, at han tror, at DNB kan blive en frontløber i den nordiske bankverden, som han vurderer må ændre sin strategi og i endnu højere grad anvende eksterne partnere.

"De nordiske banker vil helst gøre tingene selv, men det vil ændre sig, og det her er det første eksempel," udtaler han til mediet.

Fordoblet aktiviteter på tre år

I øvrigt oplyser it-giganten, at dets nordiske afdelinger består af over 5.000 ansatte i Sverige, Finland, Norge, Danmark og Island.

Samtidig er dets aktiviteter i den nordiske region blevet fordoblet siden 2010, oplyser selskabet.

I Danmark har TATA blandt andet fravristet telegiganten TDC fra CSC.

DNB er repræsenteret i 19 lande og har 13.000 ansatte.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S