Danfoss ansætter magtfuld it-kvinde - her er hun

Danfoss har ansat ny it-leder, der tidligere er kåret som den mest magtfulde it-kvinde i Sverige.

Artikel top billede

Monica Skagne skrifter fra Ikea IT til Danfoss, der har hovedkvarter i Nordborg. (Foto: endast för IDG / Anna Rut Fridholm)

Nordborg-selskabet Danfoss har netop fået en ny chef med titlen Head of Business Application.

Det er svenske Monica Skagne, der kommer til at spille en afgørende it-rolle i i den danske termostat-virksomhed, der har omkring 23.000 medarbejdere på verdensplan.

Hun har i de seneste otte år været chef for Ikea IT, hvor hun blandt andet har stået i spidsen for omfattende it-outsourcing, skriver ComputerSweden.

"Efter at have drevet mange forandringer af Ikea IT og senest det store outsorucingprojekt følte jeg, at det var tid til at prøve noget nyt, selv om det var svært at forlade Ikea," udtaler hun til vores svenske kolleger.

"Jeg har arbejdet i mange brancher, men synes, at det er riggtig spændende at få et nærmere indblik i en industrivirksomhed og at arbejde med, at it skal blive en katalysator for succes," forklarer hun til Computersweden.

Monica Skagne kommer til at referere til koncern it-direktør Peter Martin, oplyser Danfoss til Computerworld.

Monica Skagne er tidligere blevet udråbt til at være den mest magtfulde kvinde i it-Sverige og kommer nu til Danfoss, der også tidligere har haft succesfulde it-direktører.

Kenneth Egelund Schmidt vandt således i 2007 titlen som årets CIO i Danmark, da han havde ansvaret for it i Danfoss.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Nordjylland

    DHI A/S

    Senior Software Developer - Backend

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

    Sydjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S