Danfoss ansætter magtfuld it-kvinde - her er hun

Danfoss har ansat ny it-leder, der tidligere er kåret som den mest magtfulde it-kvinde i Sverige.

Artikel top billede

Monica Skagne skrifter fra Ikea IT til Danfoss, der har hovedkvarter i Nordborg. (Foto: endast för IDG / Anna Rut Fridholm)

Nordborg-selskabet Danfoss har netop fået en ny chef med titlen Head of Business Application.

Det er svenske Monica Skagne, der kommer til at spille en afgørende it-rolle i i den danske termostat-virksomhed, der har omkring 23.000 medarbejdere på verdensplan.

Hun har i de seneste otte år været chef for Ikea IT, hvor hun blandt andet har stået i spidsen for omfattende it-outsourcing, skriver ComputerSweden.

"Efter at have drevet mange forandringer af Ikea IT og senest det store outsorucingprojekt følte jeg, at det var tid til at prøve noget nyt, selv om det var svært at forlade Ikea," udtaler hun til vores svenske kolleger.

"Jeg har arbejdet i mange brancher, men synes, at det er riggtig spændende at få et nærmere indblik i en industrivirksomhed og at arbejde med, at it skal blive en katalysator for succes," forklarer hun til Computersweden.

Monica Skagne kommer til at referere til koncern it-direktør Peter Martin, oplyser Danfoss til Computerworld.

Monica Skagne er tidligere blevet udråbt til at være den mest magtfulde kvinde i it-Sverige og kommer nu til Danfoss, der også tidligere har haft succesfulde it-direktører.

Kenneth Egelund Schmidt vandt således i 2007 titlen som årets CIO i Danmark, da han havde ansvaret for it i Danfoss.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect