Nokia var klar til at bygge Android-telefon

Nokia var langt fremme med en Android-baseret Lumia-telefon, da Microsoft købte selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Selv om Nokia i de senere år har haft et tæt partnerskab med Microsoft og satset indædt på Windows Phone, har selskabet haft kig på andre styresystemer.

Ifølge New York Times har Nokia således haft alle blue prints klar til en Android-version af Lumia-smartphonen, som ellers har fungeret som et af Microsofts væsentligste våben i kampen om smartphone-markedet.

Angiveligt var ideen med "Android Lumia"-telefonen, at den skulle kunne kastes ind i kampen om smartphone-brugerne, hvis den tætte partnerskabs-aftale med Microsoft af en eller anden grund skulle gå i vasken.

Købt af Microsoft

Partnerskabs-aftalen med Microsoft blev for et par uger siden erstattet af en opkøbskontrakt, da Microsoft købte Nokia. Det kan du læse mere om her.

Dermed ser det ud til, at alle mulige planer om en Android-baseret Nokia-telefon bliver lagt i skuffen igen, da Microsoft vil bruge Nokia til at fremme udbredelsen af sit eget mobile styresystem. Det kan du læse mere om her.

Pengene er væltet ud af Nokia i lang tid, hvilket kan have været med til at øge interessen for Android-markedet, der ganske vist er præget af store selskaber som Samsung og HTC, men samtidig er meget stort.

Den nu tidligere Nokia-topchef har angiveligt været under pres fra en række magtfulde Nokia-investorer, der har ønsket en Android-satsning.

Og selv om Stephen Elop altid har afvist muligheden og satset entydigt på Microsoft-forbindelsen, har han altså ladet sig overtale til at klargøre en Android-Lumia som en slags sidste udvej for selskabet.

Læs også:

Nokia-topchef: Derfor vil jeg stadig ikke vælge Android

Her er forklaringen: Derfor vil Microsoft overtage Nokia

Nokia-fans i vild debat om dødsstød til Nokia-brandet

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS