Forvirring: Hvem har ansvar for sikkerheden i din bank-app?

Det svenske datatilsyn har kritiseret danske banker i skarpe vendinger. I Danmark er det uklart, hvem der har ansvaret og skal holde øje med de personlige data.

Artikel top billede

Det svenske datatilsyn har kritiseret store danske bankers apps for at være usikkre.

Problemet handler ikke om direkte tyveri af penge fra de mange bankkonti.

Problemet er snarere, at bankerne ikke behandler de personlige data, som er bundet sammen med kundens netbank, sikkert nok.

Det svenske datatilsyn er dog helt klar i mælet: Få det fikset, ellers lukker vi for løsningen.

Den historie kan du læse her: Tilsyn: Så piv-ringe er sikkerheden i din bank-app

Svæver i Danmark

I Danmark er det noget mere svævende, hvad der skal ske. 

Ifølge Datatilsynet er det ikke her, man skal holde øje med denne type forhold.

Herfra henvises til Finanstilsynet som den ansvarlige myndighed.

Finanstilsynet ønsker dog slet ikke at give en kommentar på nuværende tidspunkt.

Tvisten mellem de to står om, hvem der egentlig har ansvaret for dine personlige data i finansverdenen. 

Vi fortsætter jagten på en afklaring af, om det er Datatilsynet eller Finanstilsynet, der ikke holder godt nok øje med din bank-app.

Har længe råbt vagt i gevær

I brancheorganisationen Dansk IT har der ellers været kritik af bankernes apps i længere tid.

"De fleste netbanker giver mulighed for, at man kan logge ind til et såkaldt konto-kig. Selv om man ikke kan overføre penge, er der stadig adgang til at se cpr-nummer, kontonummer og et ocean af private oplysninger om din gøren og laden."

"Oplysninger, der kan misbruges til identitetstyveri," skriver Ingrid Colding Jørgensen, medlem af Dansk IT's bestyrelse på sin blog.

Læs også: Dansk IT: Din netbank skal lukkes af

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision