Tilsyn: Så piv-ringe er sikkerheden i din bank-app

Sikkerheden i de apps, som flere af de største banker tilbyder kunderne, er alt for slap. Stram op eller vi forbyder jeres mobilbanker, lyder det fra datatilsyn.

Artikel top billede

Der er sikkerhedsproblemer i de apps som både Nordea, Handelsbanken og Danske Bank tilbyder kunderne.

Og beskeden er klar: Ret ind - ellers lukker vi jeres mobilbank.

Hackere har simpelthen alt for let adgang til de private oplysninger, der er knyttet mellem bankkunde og bankkonto.

Sådan lyder kritikken fra den svenske pendant til Datatilsynet. I broderlandet hedder det Datainspektionen.

Det skriver svt.se.

Det er ikke kundernes penge, der er direkte i fare for at blive nappet.

Men derimod de personlige oplysninger, der er bundet sammen med en bankkonto. Oplysninger, der kan misbruges i andre sammenhænge.

"For eksempel hvad har du købt, har du været hos en læge og betalt en lægeregning, hvor meget får du i løn, og hvilke lån har du."

Det fortæller Adolf Slama, der er it-sikkerhedsekspert hos Datainspektionen til den svenske webside.

"Så lukker vi for Danske Banks app"

Kritikken er klar:

Hvis en uvedkommende person får fat i personnummer og password, kan der logges på den pågældende netbank fra en hvilken som helst telefon, blot den er forsynet med bankens app.

Datainspektionen har specielt langet sikkerhedskritik ud til store danske banker som Danske Bank, Nordea og Handelsbanken med et krav om, at de får styr på sikkerheden.

Nordea og Handelsbanken har indgået en aftale med Datainspektionen om, at deres app begrænses til én enhed, hvilket er et quick-fix, der løser problemet.

Danske Bank har valgt en anden tilgang til at løse problemet.

Banken vil bruge kundens adfærdsmønster som en del af login-processen. Det handler eksempelvis om den hastighed, som kunden taster sin adgangskode.

Løsningen er dog ikke faldet i Datainspektionens smag, og derfor er Danske Bank blevet bedt om at finde en bedre og mere sikker løsning.

Kommer der ikke en passende løsning, falder hammeren.

"Vi vil følge op på sagen. Hvis de (Danske Bank, red.) ikke ændrer noget, så kan vi forbyde deres app," siger Adolf Slama til svt.se.

Læs også:

Her er de mobile betalings-løsninger, der skal erstatte din pung

Din smartphone er en tikkende sikkerhedsbombe

De bedste apps til at beskytte din smartphone

Få overblikket: Sådan sikrer du din smartphone

Her dræber vi to myter om antivirus på telefonen

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo