Bardenfleth-selskab i clinch med konkursbo

En it-virksomhed med flere kendte it-ansigter i bestyrelsen kæmper i retten i Sønderborg imod et konkursbo. Et opkøb af en maratonsløbers it-firma er også under opsejlning.

Artikel top billede

Kurator i et konkursbo indstævnede oprindeligt it-selskabet Athenas It Group A/S ved retten i Sønderborg.

Striden handlede oprindeligt om en opsigelse af et lejemål mellem Ejendomsselskabet Søndergård Allé 4 ApS og it-virksomheden, hvor blandt andre den tidligere Microsoft-chef Jørgen Bardenfleth i dag sidder.

"Pr. 1. december 2011 udtrådte Athena, efter aftale med
udlejer, af den oprindelige lejekontrakt vedrørende
domicilet på Søndergård Allé i Vojens," skriver it-virksomheden i sit seneste regnskab.

Her fremgår det videre, at den samlede
betaling for udtrædelsen udgjorde 2,2 millioner danske kroner "som er fuldt udgiftsført i regnskabsåret 2011/12." 

"Som tidligere oplyst er udlejer, Ejendomsselskabet Søndergård Allé 4 ApS, efterfølgende blevet erklæret konkurs og konkursboets kurator anfægtede aftalens gyldighed," skriver selskabet om baggrunden for et rejst erstatningskrav.

Afsluttes i slutningen af 2013

Sagen forventede man i første omgang ville blive afsluttet i begyndelsen af 2013, men sådan skulle det ikke gå.

"Konkursboet har nu efter et salg af ejendommen accepteret
aftalens gyldighed, men har så ændret søgsmålet til
et krav om erstatning for værditab i forbindelse med
ejendomssalget," skriver Athena i regnskabet.

Ledelsen og virksomhedens rådgivere vurderer fortsat, at "Athena har handlet korrekt på alle områder, og at der
derfor ikke er noget grundlag for erstatning".

"Det forventes, at sagen endeligt afsluttes i slutningen af 2013," hedder tidshorisonten nu for det langstrakte retsopgør.

Endelig oplyser selskabet, at "Grundet sagens karakter er det ikke muligt at opgøre en eventuel erstatningssum".

I øvrigt landede Athena IT-Group A/S 2012/13-regnskabet en
omsætning på 47,3 millioner kroner mod 50,3 millioner kroner året før.

Til gengæld blev årets resultat 4,0 millioner kroner mod 2,9 millioner kroner i 2011/2012.

Ledelsen og ejerskab

Athenas er ikke en hvilken som helst it-virksomhed. For en stribe kendte it-ansigter sidder i bestyrelsen for selskabet.

Det drejer sig om Helge Munk, Stig Hølledig og altså Microsofts tidligere danske topchef Jørgen Bardenfleth, der er formand for IT-Branchen. 

Virksomhedens stifter og mangeårige direktør Peter Kroul fratrådte i marts 2013 sin stilling.

Af regnskabet kan man læse, at "virksomhedens
resultat er påvirket af fratrædelsesomkostningerne,
som alle er indeholdt i resultatet for 2012/13."

Konkret fremgår det, at posten "Fratrædelsesgodtgørelse, direktion" udgør 544.500 kroner, mens posten "Vederlag, fratrådt direktion" udgør 1.555.368 kroner.

Bag de selskaber, der ejer Athenas, står blandt andre Helge Munk, Erik Vesterris Stig Hølledig og administrerende direktør Jens Erik Thorndahl.

Ledelsen kan i øvrigt måske glæde sig over et snarligt opkøb - og er i det hele taget yderst tilfreds med virksomhedens resultater.

Køb af maratonsløbers it-firma

Af det seneste regnskab aflagt nogle uger siden fremgår det, at der er indført en bonusordning.

"Der er aftalt en bonusordning med ledelsen for resultatopnåelse og sikring i forbindelse med fusioner, salg og opkøb," står der i regnskabet.

Og forleden kunne man så læse i en børsmeddelelse fra Athena, at man faktisk står over for et muligt opkøb.

"Athena IT-Group A/S skal herved meddele, at der i dag er indgået en betinget aktieoverdragelsesaftale med SecureNetwork A/S vedrørende køb af selskabets aktier pr. 1. oktober 2013."

"Den endelige overdragelse er betinget af gennemførelsen af en tilfredsstillende due diligence," hedder det i meddelelsen, hvis afsender er bestyrelsesformand Helge Munk.

I øvrigt lader det til, at Athena overtager et firma med fart på. I hvert fald kan man læse i Børsen, at direktør Kenneth Demskov har løbet ikke mindre end ni maraton-løb.

Oplyser ikke prisen

Administrerende direktør Jens Erik Thorndahl fra Athenas oplyser i en mail til Computerworld, at selskabet ikke oplyser købsprisen.

Hvis man kigger i Athenas regnskab for et år siden, skrev ledelsen, at den "... havde fået forespørgsler fra en række aktører omkring en eventuel deltagelse i en konsolidering af branchen."

"Bestyrelsen for Athena sonderede disse muligheder, men afbrød dem, da det var bestyrelsens vurdering, at Athenas notering på First North lagde hindringer i vejen for at forfølge et eller flere af disse scenarier," skrev man dengang.

Nu ser det dog ud til, at et opkøb kan finde sted meget snart.

Direktør Jens Erik Thorndahl fra Athenas virker da også meget optimistisk på virksomhedens vegne.

"Vi er lige kommet med det bedste resultat i virksomhedens historie, og vi er i gang med at overtage en god og interessant virksomhed," udtaler han.

Han mener ikke, at sagen med kurator for konkursboet efter ejendomsselskabet er en nyhed, da det har stået i samtlige regnskabsmeddelelser siden slutningen af 2011.

Ville gerne afslutte sag

"Vi vil da gerne have afsluttet sagen med kurator for konkursboet, men det er ikke os, der ændrede søgsmålet, efter pludseligt at have accepteret gyldigheden af den indgåede aftale, lige inden sagen skulle for, og dermed tvang Retten i Sønderborg til at udsætte sagen."

"Vi mener fortsat som skrevet, at vi har handlet korrekt på alle måder, og at der derfor ikke er grundlag for erstatning," forklarer Jens Erik Thorndahl.

Selskabet vil udsende en børsmeddelelse, når sagen er afgjort ved retten i Sønderborg, oplyser direktøren.

Hos Athena, der er et hosting og it-outsourcing-firma, er Jørgen Bardenfleth lige indtrådt i bestyrelsen.

Han har derfor "absolut intet med den gamle uafsluttede sag" at gøre, pointerer CEO'en.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S