790 skole-iPads kunne ikke bruges - kørt på depot efter brøler

To skoler nord for København stod ved skolestart klar med små 800 spritnye iPads til lærere og elever. Der var bare lige ét problem.

Artikel top billede

Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp. (Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Omkring 790 elever på Slagslunde og Ganløse skolerne i Egedal Kommune nord for København havde fået stillet i udsigt, at de kunne få udleveret iPads ved skolestart i august.

Dermed ville eleverne på de to skoler komme på omgangshøjde med andre skoler i kommunen, hvor tusindvis af elever og lærere allerede har fået udleveret tabletcomputere fra Apple.

Men sådan skulle det ikke gå.

For selv om de to skoler har fået opsat fladskærme, projektorer og Apple-tv i alle klasse- og faglokaler, manglede der nemlig et tilstrækkeligt stærkt trådløst netværk på skolerne ved skolestart, så de mange iPads kunne bruges i undervisningen.

Derfor blev de nyindkøbte iPads i første omgang låst inde i et depot, skriver Lokalavisen.dk.

Må vente til efterårsferien

Årsagen til det manglende netværk ligger i, at de to skolers netværkskapacitet ikke er blevet udbygget hen over sommeren, som det ellers lå i kortene.

Det skyldes, at kommunalbestyrelsen besluttede sig for at punge ud til at opgradere netværkene på samtlige Egedals skoler - og altså ikke bare på Slagslunde og Ganløse skolerne

"Det er selvfølgelig rigtig godt, men det betød, at den samlede pris på at opgradere netværk på skolerne blev så stor, at opgaven efter reglerne skulle sendes i udbud," forklarer formanden for skoleudvalget, Karsten Søndergaard (V), til Lokalavisen.dk.

Med et udbud følger også ventetid, måtte skoleudvalget erkende.

"Derfor kommer der først et opgraderet netværk op på skolerne i efterårsferien, men til gengæld sker det på alle skoler," fortæller Karsten Søndergaard til Lokalavisen.dk.

Han forklarer, at Ganløse og Slagslunde skoler oprindeligt først ville have delt iPads ud, når netværket var opgraderet.

"Nu har man imidlertid besluttet, at eleverne godt kan have glæde af dem, selvom netværket ikke er opgraderet endnu," lyder det fra udvalgsformanden.

Forælder: Ringe information
Ikke alle har taget lige godt imod netværksforsinkelsen.

"Det er bare ikke godt nok. Det er synd for både elever og lærere, som var meget klar til at gøre brug af den nye teknologi. Hvorfor har man ikke sørget for tilstrækkelig kapacitet til noget, der har været planlagt så længe," spørger John H. Petersen, der er far til en dreng i 7. klasse på Ganløse Skole.

"Man har åbenbart investeret i iPads uden at sikre sig, at de rent faktisk kan anvendes," fortsætter han.

John H. Petersen er dog mest fortørnet over, at informationsniveauet fra kommunens side har været så ringe, efter den har kastet store dele af skolens budgetter efter iPads på bekostning af andre materialer.

"Hverken lærere eller elever har vidst, hvad der skulle ske," lyder kritikken.

Til det siger Karsten Søndergaard, formand for skoleudvalget, til Lokalavisen.dk:

"Jeg skal beklage, hvis forældre og elever sidder med en oplevelse af, at informationen ikke har været tilstrækkelig, men jeg ved, at vi har bestræbt os på løbende at orientere om tidsplanen."

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

BEC

QA coordinator

Region Sjælland

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead End User Services

Københavnsområdet

Erhvervsakademi Aarhus

Underviser/konsulent indenfor AI

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S