Troldmand søger testkunder: Få 3 GB for en 50'er

Mobilbranchens troldmand, Frank Rasmussen, er måske tættere på at skyde sit nyeste projekt i gang: Nu søger han testkunder.

Artikel top billede

Mobilkongen, alias Frank Rasmussen, der i sin tid stod bag Bibob, lader til at nærme sig det tidspunkt, hvor hans nye projekt, Justfone, går i luften.

"Vil du have en 10-timers mobilpakke med fri SMS/MMS og 3 GB data til kun kr. 50 om måneden?"

"Så er du måske en af vores kommende testkunder," skriver han på Facebook og beder samtidig vennerne dele opslaget og folk om at holde øje med hjemmesiden.

Investorer på banen

Bag Justfone står flere af de gamle Bibob-folk, der blandt andet sidder i bestyrelsen for det nye selskab.

Imidlertid søger Frank Rasmussen fortsat investorer, kan man læse på hjemmesiden.

"Vi er derfor åbne for dialog med nye aktionærer, der med "kloge penge", det vil sige med umiddelbare fordele i form af kapital plus netværk, distribution, eller med tilgang til samme, kan bidrage til vi kommer hurtigere i gang på nye markeder," fremgår det.

Frank Rasmussen er kendt i telebranchen, fordi han igen og igen har formået at banke projekter op, som efterfølgende er blevet solgt.

Læs om troldmandens koncept her.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,