Troldmand søger testkunder: Få 3 GB for en 50'er

Mobilbranchens troldmand, Frank Rasmussen, er måske tættere på at skyde sit nyeste projekt i gang: Nu søger han testkunder.

Artikel top billede

Mobilkongen, alias Frank Rasmussen, der i sin tid stod bag Bibob, lader til at nærme sig det tidspunkt, hvor hans nye projekt, Justfone, går i luften.

"Vil du have en 10-timers mobilpakke med fri SMS/MMS og 3 GB data til kun kr. 50 om måneden?"

"Så er du måske en af vores kommende testkunder," skriver han på Facebook og beder samtidig vennerne dele opslaget og folk om at holde øje med hjemmesiden.

Investorer på banen

Bag Justfone står flere af de gamle Bibob-folk, der blandt andet sidder i bestyrelsen for det nye selskab.

Imidlertid søger Frank Rasmussen fortsat investorer, kan man læse på hjemmesiden.

"Vi er derfor åbne for dialog med nye aktionærer, der med "kloge penge", det vil sige med umiddelbare fordele i form af kapital plus netværk, distribution, eller med tilgang til samme, kan bidrage til vi kommer hurtigere i gang på nye markeder," fremgår det.

Frank Rasmussen er kendt i telebranchen, fordi han igen og igen har formået at banke projekter op, som efterfølgende er blevet solgt.

Læs om troldmandens koncept her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Senior Data Specialist til Data Hub

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS