Vigtige TDC-apps sendes til tælling af Apples iOS 7

En TDC-app, som mange danske virksomheder benytter, virker ikke med Apples nye iOS 7. Og det er ikke den eneste TDC-app, der er i problemer på grund af det nye styresystem til iPhone og iPad.

Artikel top billede

Flere apps fra TDC er ikke nået at blive klar til Apples nye iOS 7, der blev frigivet tidligere på ugen.

"Bruger du iPhone til omstilling via TDC Erhverv app? Vent med at opdatere til iOS 7."

Sådan skriver TDC i en meddelelse til kunderne.

"Apple lancerer deres nye operativsystem iOS 7 onsdag den 18. september. Desværre understøtter det ikke Omstilling via TDC Erhverv app."

"Hvis du bruger din iPhone til at omstille mobilopkald, anbefaler vi, at du ikke opdaterer til iOS 7 i første omgang. Vi arbejder naturligvis på at finde en løsning på udfordringen," lyder det fra TDC.

Teleselskabets anbefaler i stedet, at kunder forbliver på iOS 6 eller tidligere versioner, så de fortsat kan benytte TDC-løsningen.

Medarbejderne klarer selv omstilling

Det er i de senere år blevet populært i mange virksomheder at droppe en decideret telefonpasser og i stedet installere en løsning, der gør det nemt for den enkelte medarbejder at sende opkald rundt til kollegerne.

"TDC Erhverv app er den effektive app for professionelle mobilbrugere. Den giver dig adgang til en verden af funktioner, der gør din arbejdsdag nemmere og gør dig i stand til at levere enestående kundeservice direkte fra din smartphone," lyder præsentationen af TDC's løsning i Apples App Store.

Apples iOS 7 er en af de større opdateringer af styresystemet til iPhone, iPad og iPod Touch, og derfor har app-udviklerne denne gang haft ekstra meget at se til med at gøre deres apps klar til den nye version.

Endnu en TDC-app i problemer

Selv om TDC skriver, at iOS 7 ikke "understøtter Omstilling," er der formentlig snarere tale om, at TDC - til trods for mange udviklerversioner af iOS 7 - ikke har nået at få sin app opdateret og godkendt til det nye styresystem.

TDC skriver dog også:

"Bemærk, at der er forskel på Omstilling og Viderestilling. iOS 7 understøtter Viderestilling, som er den funktion, der automatisk viderestiller opkald, der ikke bliver besvaret, fx til din telefonsvarer."

TDC Play har også problemer

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra TDC, så det blandt andet kan blive afklaret, hvor mange erhvervs-kunder der er blevet anbefalet ikke at opdatere til iOS 7.

TDC Erhvervs app er ikke den eneste app, der ikke er nået at blive klar til iOS 7. TDC's meget udbredte Play-løsning fungerer heller ikke til det nye Apple-styresystem til iPad, iPhone og iPod Touch.

"Vi arbejder på højtryk for at gøre den klar," meddeler TDC om Play-app'en.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Så er Apples iOS 7 frigivet - hent styresystemet her

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S