Disse apps har problemer efter udgivelsen af iOS 7

Apples nye styresystem udkom onsdag, og det sender flere populære apps i sort. Se hvilke udviklere, der har sovet i timen her.

Artikel top billede

Ikke alle udviklere har været lige vågne op til Apples lancering af styresystemet iOS 7, der blev frigivet til virksomhedens populære enheder onsdag.

Det gælder blandt andet virksomheden Sonos, der producerer trådløse lydsystemer.

"Har du allerede opdateret din enhed til iOS 7, skal du forvente potentielle udfordringer. Ved konfiguration af Sonos [...] kan app'en stoppe uventet," skriver virksomheden i en meddelelse til kunderne.

Men også danske Nykredit og TDC har problemer med deres applikationer, og flere brugere rapporterer også om problemer med den populære Week Calendar app, der ligger i toppen som et af Apple-butikkens mest købte apps.

Sonos: Opdater ikke til iOS 7
Sonos opfordrer i en mail brugerne til ikke at opdatere deres Apple-udstyr til iOS7, før virksomheden har udgivet en rettelse til sin Sonos-controllers software.

"Vi planlægger at lancere en opdatering til din Sonos-controller til iPhone og iPad, der adresserer disse problemer, inden månedens udgang. Vi vil bede dig om at have dette i baghovedet, før du opdaterer dine enheder til iOS 7," skriver Sonos til kunderne.

Nykredit: Vi venter kun på Apple nu
Finanskoncernen Nykredit har også problemer med deres app mitNykredit, der simpelthen lukker ned, når applikationen startes fra iOS7.

"Vi har lige nu få brugere, der oplever, at applikationen crasher, men det er ikke særlig mange. 99 procent af brugerne oplever ikke problemer," fortæller Thomas Kragh, der er internetchef hos Nykedit.

Hvordan kan det være, at jeres app ikke fungerer optimalt på udgivelsesdatoen, når I har haft adgang til udvikler-softwaren på forhånd?

"Vi har testet applikationen op til den endelige version, men man ser jo tit, at når der kommer nye udgivelser, kan der være små problemer. Selv for Apple sker det også," siger Thomas Kragh.

Nykredit har opdateret sin software og har indsendt rettelsen til Apple, og selskabet forventer nu, at opdateringen bliver godkendt i butikken omkring onsdag.

TDC har problemer med flere apps

Danmarks største televirksomhed opfordrer også kunderne til at vente med at opdatere styresystemet til nyeste version.

Hvis du installerer iOS 7, er det nemlig umuligt at omstille telefonen gennem TDC Erhverv app.

"Hvis du bruger din iPhone til at omstille mobilopkald, anbefaler vi, at du ikke opdaterer til iOS 7 i første omgang. Vi arbejder naturligvis på at finde en løsning på udfordringen," lyder det fra TDC.

Det er ikke den eneste applikation, som i øjeblikket ikke fungerer for TDC's kunder. Også den populære musikstreaming-app TDC Play er i problemer.

"Vi arbejder på højtryk for at gøre den klar," meddeler TDC om Play-app'en.

Populær app i problemer

Også den ekstremt populære applikation Week Calendar, der i øjeblikket ligger på fjerdepladsen over mest indkøbte apps i Apples butik, har problemer efter udgivelsen af det nye styresystem.

Det fortæller udvikleren, Zendesk, på sin egen hjemmeside.

Har du oplevet problemer med en app, så del endelig din viden i debatfeltet.

Læs også:
Vigtige TDC-apps sendes til tælling af Apples iOS 7

Alvorligt problem med iOS 7 for danske teleselskaber

Hvorfor trak Apple tæppet væk under danske tele-apps?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S