To unge fyre sælger it-firma til Jyske Bank-selskab

Jyske Banks it-virksomhed Silkeborg Data har netop opkøbt to unge iværksætteres værk.

Artikel top billede

Jyske Banks it-virksomhed Silkeborg Data, der netop har rundet en kvart milliard kroner i omsætning, køber det lille it-hus Ovivo.

Bag it-virksomheden, der laver vikarbookingløsninger, står 25-årige Anders Friis og 26-årige Andreas Cleve.

Prisen oplyser parterne ikke, men Ovivo har faktisk kapret en del kunder rundt om i landet.

I øvrigt er der tale om to ivrige iværksættere.

Anders Friis har arbejdet med design og det visuelle - og har en fortid hos Basepoint Media A/S, hvor han havde medansvaret for at udvikle virtuelle salgskanaler af musik for virksomheder og brands som Bilka.dk og The Voice.

Andreas Cleve er "whiteboard-strateginørd". Han stiftede sin første virksomhed som 20-årig. 

To it-nørder?

Hans arbejdsområde er "internet og e-commerce", hvor han i en periode drev www.fashionfactory.com, som var en større aktør på outlet på nettet. 

På spørgsmålet om hvorvidt de to betegner sig selv som it-nørder, lyder svaret:

"Anders er tidligere frontend developer hos Basepoint media, mens jeg kun hacker på beginner level," udtaler Andreas Cleve til Computerworld.
 
Tilfredsheden med handlen er stor. 

Og også Silkeborg Datas topchef er glad for handlen, der ikke betyder et exit for de to it-fyre.

Topchef: Her er planen med købet

Hos Silkeborg Data er der en klar plan med opkøbet.

"Opkøbet er et led i en udvidelse af planlægningsområdet, hvor vi med den nye løsning får et stærkt og decentralt fokuseret supplement til vores nuværende vikarplanlægningsmodul SD Vikarbooking," udtaler administrerende direktør Brian Busk.

Han peger på, at løsningen kan tilbydes uafhængigt af selskabets lønsystem og en "enkel og let tilgængelig løsning" til eksisterende og nye kunder.

Facebook og SMS

Systemet gør det muligt for en vikar at modtage og acceptere vagter for eksempel via Facebook og sms.

Stifterne Andreas Cleve og Anders Friis fortsætter arbejdet med Ovivo hos Silkeborg Data, men får nu adgang til flere ressourcer og dermed større muligheder for at udvikle løsningen yderligere, fremfører Brian Busk.

Læs et længere interview med iværksætterne senere her på Computerworld.dk

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos