Ramt fire gange på halvt år: Erhvervsdatabase i knæ

Det meget brugte erhvervssite, der ellers er døbt virk.dk, virker ikke. Og det er langt fra første gang. "Bagvedliggende system" driller.

Artikel top billede

"Driftsmeddelelse

Grundet problemer med bagvedliggende systemer fraråder vi ændringer af virksomhedsoplysninger i øjeblikket.

Vi beklager ulejligheden."

Sådan lyder det i skrivende stund på erhvervsdatabasen virk.dk.

Virk.dk virker ikke

På trods af navnet virk.dk er det langt fra første gang, at erhvervsdatabasen ikke virker.

Den 22. august 2013 under overskriften "Stor dansk erhvervssite ramt af totalt nedbrud" blev det meddelt, at sitet var midlertid ude af drift.

En login-løsning drillede, hed det.

Den 30. maj 2013 kunne Computerworld imidlertid fortælle: "Centralt erhvervsregister i alvorlige problemer igen".

"Der er i øjeblikket problemer med et bagvedliggende system, der gør, at selskabsoplysninger ikke er opdateret. Dette betyder, at visse offentliggjorte ændringer og regnskaber ikke vil være tilgængelige på CVR.dk," hed det dengang.

Ordet "igen" i Computerworlds artikel den 30. maj 2013 henviste blandt andet til den 30. april 2013, hvor overskriften var "Årsag ukendt: Centralt offentligt data-site lammet".

"Der er i øjeblikket problemer med et bagvedliggende system, der gør, at data på CVR.dk ikke er opdateret siden d. 24/04-2013," hed det dengang på sitet til de mange brugere.

Kæmpe nedbrud i 2012

Tilbage i april 2013 henviste Computerworld i øvrigt til et 16 dages langt nedbrud på sitet. Det var dog ikke i 2013, men i november 2012.

Erhvervsstyrelsen, der står bag sitet, har per mail sendt følgende kommentar til de nye problemer.

"Problemerne med at opdatere virksomhedsoplysningerne på Virk.dk, skyldes at vi har problemer med kommunikationen mellem nogle af vores bagvedliggende systemer."

"Vi arbejder naturligvis benhårdt på at få løst problemerne hurtigst muligt, så det igen bliver muligt at opdaterer virksomhedsoplysningerne via Virk.dk," skriver chefkonsulent Dan Lings fra Erhvervsstyrelsen til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS