Centralt erhvervsregister i alvorlige problemer - igen

For tredje gang på et halvt år driller et "bagvedliggende" system cvr.dk.

Artikel top billede

Skærmdump fra tidligere bøvl hos cvr.dk

Så er den gal igen-igen hos central offentlig database.

Således lyder en driftsmeddelelse hos cvr.dk:

"Der er i øjeblikket problemer med et bagvedliggende system, der gør at selskabsoplysninger ikke er opdateret. Dette betyder at visse offentliggjorte ændringer og regnskaber ikke vil være tilgængelige på CVR.dk."

Erhvervsstyrelsen, der står bag cvr.dk, skriver videre, at man "arbejder på at løse problemet hurtigst muligt og beklager ulejligheden".

Desværre er det ikke første gang, at styrelsen har måttet beklage ulejligheden.

Bøvl på bøvl

For faktisk har cvr.dk gentagne gange kæmpet med et "bagvedliggende" system.

Sidste gang - for få måneder siden i april - sendte man tre firmaer ind for at fixe problemerne.

Beskeden til de besøgende var:

"Der er i øjeblikket problemer med et bagvedliggende system, der gør, at data på CVR.dk ikke er opdateret siden d. 24/04-2013".

Det lykkedes dengang at fixe problemerne.

16 dage

I november 2012 var cvr.dk også ramt. Dengang var nedetiden op imod 16 dage.

Og i 2012 var meddelelsen til de besøgende på sitet:

"Grundet problemer med de bagvedliggende systemer, er datagrundlaget på CVR.dk ikke opdateret....".
 
Computerworld arbejder på at få en kommentar fra Erhvervsstyrelsen om de nye problemer med det bagvedliggende system.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S