Centralt erhvervsregister i alvorlige problemer - igen

For tredje gang på et halvt år driller et "bagvedliggende" system cvr.dk.

Artikel top billede

Skærmdump fra tidligere bøvl hos cvr.dk

Så er den gal igen-igen hos central offentlig database.

Således lyder en driftsmeddelelse hos cvr.dk:

"Der er i øjeblikket problemer med et bagvedliggende system, der gør at selskabsoplysninger ikke er opdateret. Dette betyder at visse offentliggjorte ændringer og regnskaber ikke vil være tilgængelige på CVR.dk."

Erhvervsstyrelsen, der står bag cvr.dk, skriver videre, at man "arbejder på at løse problemet hurtigst muligt og beklager ulejligheden".

Desværre er det ikke første gang, at styrelsen har måttet beklage ulejligheden.

Bøvl på bøvl

For faktisk har cvr.dk gentagne gange kæmpet med et "bagvedliggende" system.

Sidste gang - for få måneder siden i april - sendte man tre firmaer ind for at fixe problemerne.

Beskeden til de besøgende var:

"Der er i øjeblikket problemer med et bagvedliggende system, der gør, at data på CVR.dk ikke er opdateret siden d. 24/04-2013".

Det lykkedes dengang at fixe problemerne.

16 dage

I november 2012 var cvr.dk også ramt. Dengang var nedetiden op imod 16 dage.

Og i 2012 var meddelelsen til de besøgende på sitet:

"Grundet problemer med de bagvedliggende systemer, er datagrundlaget på CVR.dk ikke opdateret....".
 
Computerworld arbejder på at få en kommentar fra Erhvervsstyrelsen om de nye problemer med det bagvedliggende system.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S