Larry Ellison skred fra sin egen keynote

Oracle-chef Larry Ellison aflyste i sidste øjeblik årets måske vigtigste keynote. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Valget var tilsyneladende klart for Oracle-topchef Larry Ellison, der tirsdag eftermiddag var programsat til at holde årets vigtigste keynote, nemlig hovedtalen på den store Oracle OpenWorld-kongres, der i disse dage løber af stablen i San Fransisco med deltagelse af tusindvis af vigtige partnere og kunder.

Men sådan skulle det ikke gå.

Den kontroversielle topchef besluttede nemlig i sidste øjeblik at meddele, at han ikke ville holde sin keynote alligevel.

Ville hellere se båd-race

Grund: Han ville hellere en tur ned på havnen for at se et ben i sejlbåds-racet America's Cup, hvor han har en deltagende båd under navnet Oracle Team USA.

Larry Ellisons keynote for mange tusinder Oracle-partnere og kunder og sejlbåds-racet skulle begynde på nøjagtigt samme tid.

I stedet for topchefen måtte deltagerne på Oracle OpenWorld i stedet se bestyrelsesformand Jeff Henley indtage scenen med et halvflovt smil.

"Larry beklager. Han kan ikke være to steder på samme tid," lød det fra formanden ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Utilfredse deltagere udvandrede

Det fik straks massevis af konference-deltagere til at rejse sig og strømme ud af den store keynote-sal i Moscone-centeret i San Fransisco.

Selve keynoten blev i stedet holdt af Oracles udviklings-chef, Thomas Kurian.

Han havde godt nok også holdt sin egen keynote få timer tidligere, men måtte altså på den igen.

Larry Ellison er inkarneret sejlsports-mand, og han spenderer meget store summer på at sponsorere Team Oracle USA-sejlsportsholdet til America's Cup, der er verdens måske dyreste og største sejlsports-konkurrence.

Oracles danske pressechef, Anders Lund Rendtorff, pointerer over for Computerworld, at det ikke er Oracle, der sponsorerer sejlteamet, men derimod Larry Ellison.

Oracle-båden vandt America's Cup i 2010.

Oracle Team USA vandt - med Larry Ellison som tilskuer - to heat i tirsdagens race.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S