Larry Ellison skred fra sin egen keynote

Oracle-chef Larry Ellison aflyste i sidste øjeblik årets måske vigtigste keynote. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Valget var tilsyneladende klart for Oracle-topchef Larry Ellison, der tirsdag eftermiddag var programsat til at holde årets vigtigste keynote, nemlig hovedtalen på den store Oracle OpenWorld-kongres, der i disse dage løber af stablen i San Fransisco med deltagelse af tusindvis af vigtige partnere og kunder.

Men sådan skulle det ikke gå.

Den kontroversielle topchef besluttede nemlig i sidste øjeblik at meddele, at han ikke ville holde sin keynote alligevel.

Ville hellere se båd-race

Grund: Han ville hellere en tur ned på havnen for at se et ben i sejlbåds-racet America's Cup, hvor han har en deltagende båd under navnet Oracle Team USA.

Larry Ellisons keynote for mange tusinder Oracle-partnere og kunder og sejlbåds-racet skulle begynde på nøjagtigt samme tid.

I stedet for topchefen måtte deltagerne på Oracle OpenWorld i stedet se bestyrelsesformand Jeff Henley indtage scenen med et halvflovt smil.

"Larry beklager. Han kan ikke være to steder på samme tid," lød det fra formanden ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Utilfredse deltagere udvandrede

Det fik straks massevis af konference-deltagere til at rejse sig og strømme ud af den store keynote-sal i Moscone-centeret i San Fransisco.

Selve keynoten blev i stedet holdt af Oracles udviklings-chef, Thomas Kurian.

Han havde godt nok også holdt sin egen keynote få timer tidligere, men måtte altså på den igen.

Larry Ellison er inkarneret sejlsports-mand, og han spenderer meget store summer på at sponsorere Team Oracle USA-sejlsportsholdet til America's Cup, der er verdens måske dyreste og største sejlsports-konkurrence.

Oracles danske pressechef, Anders Lund Rendtorff, pointerer over for Computerworld, at det ikke er Oracle, der sponsorerer sejlteamet, men derimod Larry Ellison.

Oracle-båden vandt America's Cup i 2010.

Oracle Team USA vandt - med Larry Ellison som tilskuer - to heat i tirsdagens race.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

LB Forsikring

Product Owner - Produktudvikling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Annonceindlæg fra inspirit365

AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec