Larry Ellison skred fra sin egen keynote

Oracle-chef Larry Ellison aflyste i sidste øjeblik årets måske vigtigste keynote. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Valget var tilsyneladende klart for Oracle-topchef Larry Ellison, der tirsdag eftermiddag var programsat til at holde årets vigtigste keynote, nemlig hovedtalen på den store Oracle OpenWorld-kongres, der i disse dage løber af stablen i San Fransisco med deltagelse af tusindvis af vigtige partnere og kunder.

Men sådan skulle det ikke gå.

Den kontroversielle topchef besluttede nemlig i sidste øjeblik at meddele, at han ikke ville holde sin keynote alligevel.

Ville hellere se båd-race

Grund: Han ville hellere en tur ned på havnen for at se et ben i sejlbåds-racet America's Cup, hvor han har en deltagende båd under navnet Oracle Team USA.

Larry Ellisons keynote for mange tusinder Oracle-partnere og kunder og sejlbåds-racet skulle begynde på nøjagtigt samme tid.

I stedet for topchefen måtte deltagerne på Oracle OpenWorld i stedet se bestyrelsesformand Jeff Henley indtage scenen med et halvflovt smil.

"Larry beklager. Han kan ikke være to steder på samme tid," lød det fra formanden ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Utilfredse deltagere udvandrede

Det fik straks massevis af konference-deltagere til at rejse sig og strømme ud af den store keynote-sal i Moscone-centeret i San Fransisco.

Selve keynoten blev i stedet holdt af Oracles udviklings-chef, Thomas Kurian.

Han havde godt nok også holdt sin egen keynote få timer tidligere, men måtte altså på den igen.

Larry Ellison er inkarneret sejlsports-mand, og han spenderer meget store summer på at sponsorere Team Oracle USA-sejlsportsholdet til America's Cup, der er verdens måske dyreste og største sejlsports-konkurrence.

Oracles danske pressechef, Anders Lund Rendtorff, pointerer over for Computerworld, at det ikke er Oracle, der sponsorerer sejlteamet, men derimod Larry Ellison.

Oracle-båden vandt America's Cup i 2010.

Oracle Team USA vandt - med Larry Ellison som tilskuer - to heat i tirsdagens race.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS