Derfor har Elop brug for udskældt gigant-bonus: Skal skilles

Nokia trygler Stephen Elop om at acceptere en mindre bonus. Men han siger nej. Grund: Han skal skilles.

Artikel top billede

Nokia-topchef Stephen Elop vil ikke afstå fra sin gigant-bonus på 140 millioner kroner, som ellers har vakt stort postyr i Finland, hvor holdningen er, at Stephen Elop ikke har udviklet - men afviklet - nationens erhvervs-stolthed.

Stephen Elop har nemlig brug for de mange penge, da han er ved at blive skilt fra sin hustru, og skilsmissen står til at koste ham dyrt.

Kæmpe-bonus

Stephen Elop indgik på Nokias vegne for nylig aftale med Microsoft om, at Microsoft skal overtage Nokia.

Som led i købet fratræder Stephen Elop topposten til fordel for en mere tilbagetrukket rolle som chef for Microsofts hardware-divison. Det kan du læse mere om her.

Den store fratrædelsesgodtgørelse er blevet kritiseret voldsomt af blandt andre den finske statsminister, Jyrki Katainen, finansminister Jutta Urpilainen og flere andre.

Please, gå ned i bonus

Nokias bestyrelsesformand, Risto Siilismaa, har forsøgt at overtale Stephen Elop til at acceptere en mindre bonus, men det har Stephen Elop afvist.

Stephen Elops kone har nemlig ret til halvdelen af bonus-beløbet, og derfor ville det kræve hendes accept, hvis Elop skulle afstå fra hele eller dele af det store beløb.

Og det mener Stephen Elop angiveligt ikke er en mulighed i de nuværende forhandlinger med hustruen, Nancy Elop, der bor i parrets hjem i USA.

Stephen Elop og Nancy Elop har fem børn sammen.

Læs også:

Tak for hjælpen - Elop scorer 140 millioner i fratrædelse

Microsoft køber Nokia

Her er forklaringen: Derfor vil Microsoft overtage Nokia

Steve Ballmer på scenen i Finland - uden klapsalver

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub