Waoo-direktør: Derfor rejser jeg til USA uden plan B

Når Waoo-direktør Anders Christjansen inden længe rejser til USA for at prøve lykken med jobsøgning med en særlig arbejdstilladelse, sker det uden en plan B. Læs her, hvorfor den danske fiber-direktør forlader Danmark.

Artikel top billede

Huset er solgt, og en særlig green card-arbejdstilladelse til 'folk med ekstraordinære evner' er indhentet.

Så nu venter Waoo-direktør Anders Christjansen blot på, at Waoo finder en afløser på direktørposten, inden han tjekker ind i lufthavnen og ud af Danmark. 

For om kort tid er Anders Christjansen fortid på direktørgangen hos fiberselskabernes markedsførings- og produkthus.

Årsagen er, at han sammen med sin mexicanske kone og sine to børn på 13 og 16 drager til den californiske by Los Gartos i Silicon Valley-området for at udleve drømmen om at bo og arbejde i it-industriens allerhotteste region.

"Jeg skal over og søge et spændende job, da jeg har en særlig passion for digitale medier og internet-tv. Med bopæl i Silicon Valley kommer jeg til hjertet af opstartsvirksomheder, så jeg er i den grad klar til et nyt eventyr," siger Anders Christjansen til Computerworld.

Han forklarer, at interessante it-giganter som Google, Facebook og Netflix ligger inden for kort køreafstand, men at han er meget åben for fremtidige muligheder.

Rejser uden plan B

Anders Christjansen fortæller, at han er meget fortrøstningsfuld omkring sin jobsituation, selv om han ikke har et konkret job på hånden, inden han flyver til Californien.

"Vi rejser uden plan B, for dette skridt kræver så meget af mig, at jeg er fuldt fokuseret på at gøre det ordentligt, at det bliver for uoverskueligt at tænke over, hvad der skulle ske, hvis det ikke lykkes," siger Anders Christjansen.

Waoo-direktøren beretter, at dette er tredje gang, at han rykker teltpælene op og vinker farvel til sikker grund under fødderne.

Første gang var, da han forlod USA og tog til Frankrig for at tage en MBA på Insead-business school, og anden gang var beslutningen om at forlade et vicedirektør-job hos TDC til fordel for fiberbranchen for tre et halvt års tid siden.

"Vi er i Waoo på tre år gået fra at være totalt ukendte til at være synonym med fiberbranchen, og jeg er meget stolt over, at vi på tre år har nået alle vores mål. Derfor er jeg også meget fortrøstningsfuld med min kommende rejse til USA," siger Anders Christjansen.

Sådan har Anders Christjansen forberedt sig på turen

Tidligere har Anders Christjansen ud over USA og Frankrig også boet i Schweiz.

'Rejsen er en familiebeslutning'

Den snart tidligere Waoo-direktør fortæller også, at han har sparet sammen til turen vestover.

"Det kræver en opsparing til green card, men jeg skal jo også være indstillet på, at der kan gå lidt tid, før jeg finder det helt rigtige job, så det er rart med en buffer."

Hvis han savner familiens skød mit i jobsøgningen, er den mexicanske del af familien kun to timer væk med flyveren.

Denne nærhed har været en af hovedårsagerne til, at han vælger at tage til netop den store amerikanske stat, der ligger lige op ad grænsen til Mexico.

"Rejsen er en familiebeslutning, og det føles helt rigtigt med et stort sus i maven, der giver en masse energi. Mine to børn glæder sig også helt vildt til at komme derover, og jeg må sige, at enhver bør prøve at udleve den drøm," lyder det fra Anders Christjansen.

Og selv om han er omme på den anden side af jordkloden, understreger han, at han har tænkt sig at følge med i den danske infrastruktur-udvikling, 'når fiber bliver endnu større i Danmark'.

Anders Christjansen har endnu ikke sat nogen deadline for, hvornår han eventuelt vil vende tilbage til fædrelandet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S