Telegigant angriber omstridt TDC-aftale

En af de helt store spillere i telebranchen, der blandt andet står for SINE-nettet, borer nu fingeren dybt ned i en øm TDC-aftale til fire milliarder kroner.

Artikel top billede

Nu borer telegiganten Motorola fingeren dybt ned i TDCs fire milliarder kroner store, men stærkt omdiskuterede, aftale med kinesiske Huawei.

Motorola er nervøs for sikkerheden.

"Jeg er stødt på en stribe forhold rundt om i verden, og jeg kan bare konstatere, at det er noget, jeg personligt ikke bryder mig om," udtaler Steffen Ring, der er senior director for International Government Affairs hos Motorola Solutions Inc, til Børsen.

Derfor har han rejst sagen internt hos Dansk Beredskabskommunikation A/S, der ejes af Motorala og driver det såkaldte SINE-net, der anvendes af politi, brandvæsen og militær.

Nettet bindes, ifølge Børsen, sammen af TDC's net. Dog ikke det net, som nu skal drives af kineserne.

Men sagen skal rejses alligevel, mener Motorola-direktøren.

Dilling: Der er jo ingen sammenhæng
Hos TDC er administrerende direktør Carsten Dilling på banen.

Alene af den grund, at SINE-nettet ikke drives af kineserne - og SINE-nettet som nævnt ikke forbindes af det net, kineserne skal drive, gør unægteligt et potentielt problem meget svært at se, lyder et lidt firkantet opsat rationale fra topchefen.

Carsten Dilling understregede i forbindelse med indgåelsen af kontrakten, at sågar en enhed under Forsvaret Efterretningstjeneste havde været inde over milliardaftalen.

Ergo skulle der ingen sikkerhedsproblemer være.

I dagens artikel hos Børsen hives en sag frem fra Belgien, hvor beskyldninger imod det kinesiske selskab skulle være fremført.

Beskyldninger som selskabet blankt har afvist. Det samme er tilfældet i tidligere sager, hvor Huawei blev beskyldt for spionage.

I øvrigt anvender flere danske teleselskaber allerede i dag det kinesiske selskab som samarbejdspartner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland