Telegigant angriber omstridt TDC-aftale

En af de helt store spillere i telebranchen, der blandt andet står for SINE-nettet, borer nu fingeren dybt ned i en øm TDC-aftale til fire milliarder kroner.

Artikel top billede

Nu borer telegiganten Motorola fingeren dybt ned i TDCs fire milliarder kroner store, men stærkt omdiskuterede, aftale med kinesiske Huawei.

Motorola er nervøs for sikkerheden.

"Jeg er stødt på en stribe forhold rundt om i verden, og jeg kan bare konstatere, at det er noget, jeg personligt ikke bryder mig om," udtaler Steffen Ring, der er senior director for International Government Affairs hos Motorola Solutions Inc, til Børsen.

Derfor har han rejst sagen internt hos Dansk Beredskabskommunikation A/S, der ejes af Motorala og driver det såkaldte SINE-net, der anvendes af politi, brandvæsen og militær.

Nettet bindes, ifølge Børsen, sammen af TDC's net. Dog ikke det net, som nu skal drives af kineserne.

Men sagen skal rejses alligevel, mener Motorola-direktøren.

Dilling: Der er jo ingen sammenhæng
Hos TDC er administrerende direktør Carsten Dilling på banen.

Alene af den grund, at SINE-nettet ikke drives af kineserne - og SINE-nettet som nævnt ikke forbindes af det net, kineserne skal drive, gør unægteligt et potentielt problem meget svært at se, lyder et lidt firkantet opsat rationale fra topchefen.

Carsten Dilling understregede i forbindelse med indgåelsen af kontrakten, at sågar en enhed under Forsvaret Efterretningstjeneste havde været inde over milliardaftalen.

Ergo skulle der ingen sikkerhedsproblemer være.

I dagens artikel hos Børsen hives en sag frem fra Belgien, hvor beskyldninger imod det kinesiske selskab skulle være fremført.

Beskyldninger som selskabet blankt har afvist. Det samme er tilfældet i tidligere sager, hvor Huawei blev beskyldt for spionage.

I øvrigt anvender flere danske teleselskaber allerede i dag det kinesiske selskab som samarbejdspartner.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S