Telefirma tabte 212.055 danske kroner - om dagen

Et underskud på papiret på 77,4 millioner kroner skyldes ikke blot prispres fra store konkurrenter og forsinkede nye produkter.

Artikel top billede

Minus 212.055 kroner om dagen - også i weekenden.

Så stort blev underskuddet i fjor for det islandsk ejede teleselskab Siminn Danmark, der slog sig op som en konkurrent til TDC.

Selskabet fik således et samlet underskud efter skat på 77,4 millioner kroner.

Det svarer i øvrigt cirka til et minus for hver af de 51 ansatte på 1,5 millioner kroner.

Forsinkede produkter og prispres

Selvom tallet lyder voldsomt, er det ikke så slemt, som det ellers kunne lyde til.

"Resultatet skyldes primært nedskrivning af goodwill og skatteaktiver (72 mio kr.) samt den meget vanskelige markedssituation med en stærkt tiltagende konkurrencesituation".

Ligesom der peges på "prispres" fra de store.

"Også i 2012 har konkurrencesituationen inden for alle produktområder været tiltagende, og særligt de helt store aktører på markedet for især Telefoni har markeret sig med øget prispres."

Endelig nævnes det i regnskabet, at forsinkede nye produkter er medårsag til de dårlige resultater.

Næste år forventer selskabet, hvis islandske moderselskab har garanteret for virksomhedens økonomi 12 måneder frem, et overskud på bundlinjen.

Det skal man i øvrigt tilbage til 2009 for at finde - alle de øvrige år har selskabet kørt med underskud.

Eksempelvis sidste år i 2011 med et minus på 14,6 millioner kroner.

Nedskrevet for kvart milliard i alt

Salgs- og marketingdirektør Bent Vindmar fra Siminn forklarer til Computerworld, at tallene i regnskabet godt nok umiddelbart ser grumme ud, men helt så slemt er det ikke.

"Det drejer sig om, at vi har afskrevet goodwill. Goodwill er det man tror/mener, en virksomhed kan sælges eller handles for. Og med 50 mand og 100 millioner kroner i omsætning giver det ingen mening, at vi skulle være 350 millioner kroner værd," fortæller han.

Faktisk har selskabet løbende - siden de glade dage inden 2008 - nedskrevet goodwill løbende.

"Siden 2008 har vi nedskrevet goodwill for cirka 250 millioner kroner," siger han.

Men nu er det så også slut, påpeger han.

"Vi har en fornuftig drift og lagt en ny strategi for to år siden," fortæller han.

Telepriser styrtdykket: Ny strategi
Tidligere ville selskabet konkurrere med TDC på prisen, men i takt med, at de fire store teleleverandører har set sig lune med markedet til små og mellemstore virksomheder - plus prisen er faldet 80 procent på 8 år - har man valgt en ny vej.

"Nu leverer vi blandt andet managed service, hosting og unified communications-løsninger, og vi kan levere hele pakken," siger han.

"Men tiden, hvor vi konkurrerer på billig telefoni, er slut," siger han.

Han oplyser, at forventningen til næste års regnskab er omsætningsfremgang og sorte tal på bundlinien.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS