Her kan du smugkigge på Firefox' nye tablet-browser

Firefox er på trapperne med en browser, der skal flytte ind på ærkerivalens Windows 8-styreystem.

Artikel top billede

Microsofts browser-rival, Firefox skabt af Mozilla-folket, er ved at mase sig ind på Redmond-gigantens hjemmebane.

En udgave af Firefox-browseren til Windows 8-platformen er efter en del udsættelser nemlig ved at være klar.

I første omgang har Mozilla netop lanceret et smugkig, som du kan downlade og afprøve.

Firefox-udgaven, der kan afvikles på Microsofts Metro/Modern-brugerflade er blevet døbt Firefox Aurora, og et pre-beta build kan hentes på denne webside.

Planen er, at udgaven langsomt skal bevæge sig ind i beta-stadiet og Mozilla forventer først en stabil udgave af browseren i slutningen af januar 2014.

Det skriver techcrunch.com

Kun en start

Som Microsofts egen tablet-browser er langt de fleste brugerflade-elementer barberet væk og erstattet med swipe-funktioner og to store knapper på hver side af browser-vinduet til åbning af nye vinduer og gå tilbage.

To store knapper på hver side af browser-vinduet bruges til åbning af nye vinduer og gå tilbage. Dump: techcrunch.com

Firefox anvender Gecko-motoren til rendering præcis som i desktop-udgaven. Firefox til Modern UI kan dog ikke dele bookmarks, historie og passwords med desktop-versionen.

Brugeren henvises til eksempelvis Firefox Sync til at dele informationer mellem de to browsere.

Og i fald du undrer dig, så er svaret nej. Firefox Aurora kan ikke afvikles på Windows RT.

Det gælder i øvrigt alle tredjepart-browsere.

Mozilla understreger, at der er tale om en pre-release-version. Brugerfladen skulle dog være rimelig klar, mens udviklerne vil koncentrere sig om at finpudse afvikling og hastighed.

Læs også:
Derfor jubler danske webudviklere over Internet Explorers nedtur

Knockout: Her er den bedste Windows-browser

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos