Her kan du smugkigge på Firefox' nye tablet-browser

Firefox er på trapperne med en browser, der skal flytte ind på ærkerivalens Windows 8-styreystem.

Artikel top billede

Microsofts browser-rival, Firefox skabt af Mozilla-folket, er ved at mase sig ind på Redmond-gigantens hjemmebane.

En udgave af Firefox-browseren til Windows 8-platformen er efter en del udsættelser nemlig ved at være klar.

I første omgang har Mozilla netop lanceret et smugkig, som du kan downlade og afprøve.

Firefox-udgaven, der kan afvikles på Microsofts Metro/Modern-brugerflade er blevet døbt Firefox Aurora, og et pre-beta build kan hentes på denne webside.

Planen er, at udgaven langsomt skal bevæge sig ind i beta-stadiet og Mozilla forventer først en stabil udgave af browseren i slutningen af januar 2014.

Det skriver techcrunch.com

Kun en start

Som Microsofts egen tablet-browser er langt de fleste brugerflade-elementer barberet væk og erstattet med swipe-funktioner og to store knapper på hver side af browser-vinduet til åbning af nye vinduer og gå tilbage.

To store knapper på hver side af browser-vinduet bruges til åbning af nye vinduer og gå tilbage. Dump: techcrunch.com

Firefox anvender Gecko-motoren til rendering præcis som i desktop-udgaven. Firefox til Modern UI kan dog ikke dele bookmarks, historie og passwords med desktop-versionen.

Brugeren henvises til eksempelvis Firefox Sync til at dele informationer mellem de to browsere.

Og i fald du undrer dig, så er svaret nej. Firefox Aurora kan ikke afvikles på Windows RT.

Det gælder i øvrigt alle tredjepart-browsere.

Mozilla understreger, at der er tale om en pre-release-version. Brugerfladen skulle dog være rimelig klar, mens udviklerne vil koncentrere sig om at finpudse afvikling og hastighed.

Læs også:
Derfor jubler danske webudviklere over Internet Explorers nedtur

Knockout: Her er den bedste Windows-browser

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg