Knockout: Her er den bedste Windows-browser

Testhjemmeside har netop haft fire Windows-browsere i ringen til en regulær slåskamp. Se taberne og vinderne her.

Artikel top billede

Teknologihjemmesiden tom's hardware valgte at sætte de fire mest populære Windows-browsere op mod hinanden for at afgøre, hvem der egentlig ville vinde.

Med andre ord har Chrome 27, Firefox 22, Internet Explorer 10 og Opera 12 netop været i ringen i det, hjemmesiden kalder for Web Browser Grand Prix XVI. 

Vinderen af Grand Prix'et

Vinderen af den store testomgang blev Firefox 22, der scorede 392 point.

"Med ingen åbenlyse svagheder og gode placeringer over hele spekteret kombineret med næsten perfekte starttider, forbedrede hardware-hastighedsscoringer og næsten perfekt pålidelighed vinder den nyeste version af Firefox," skriver tom's hardware blandt andet.

Før vinderen kunne annonceres, måtte de fire browsere igennem tests på kryds og tværs. 

Blandt andet blev de målt i forhold til ydeevner som: Ventetider, JavaScript/DOM, HTML5/CSS3 og hardwareacceleration, og i forhold til ikke-ydeevne: Som hukommelseseffektivitet, pålidelighed, sikkerhed og overholdelsen af standarder.

Browserne blev tildelt point i hver af kategorierne, og til slut blev de samlet sammen for at finde den endelige vinder.

Manglede lige det sidste

Og på trods af at Chrome 27 faktisk vandt de fleste testkategorier, endte dysten alligevel med en andenplads til Googles udvalgte.

Firefox var nemlig hver gang lige i hælene, hvorfor det til sidst kom ned til et par af kategorierne.

"Mozilla var nødt til at udnytte enhver svaghed, Chrome havde efterladt. Og det var lige præcis, hvad Firefox gjorde. Chromes fuldstændige flop i forhold til opstartstider gjorde virkelig ondt," skriver hjemmesiden blandt andet om, hvorfor Firefox alligevel endte øverst på skamlen.   

Firefox trak også fra i forhold til pålidelighed, hvor Chrome igen måtte se sig slået stort. 

Og til sidst kunne Firefox altså gå hjem med pokalen og en overbevisende sejr.  

"Selvom det ikke er første gang, at Firefox vinder over Chrome, så er dette den mest overbevisende sejr længe. Det er, som om Mozilla vidste, lige hvor de skulle sætte ind. Nu er det op til Google enten helt at overhale Firefox i ydeevne (som de engang gjorde), eller at kigge indad og fokusere på at forbedre sine egne svagheder," skriver hjemmesiden og fortsætter: 

"Lige meget hvad, så køber Mozilla med Firefox noget mere tid på toppen." 

Tredje- og fjerdepladsen gik til henholdsvis Internet Explorer 10 med 182 point og Opera 12, der endte på 147 point.

Så hurtige er de

I forhold til opstartstider, hvor Chrome altså tabte gevaldigt, kom der forskellige resultater frem.  

Blandt andet testede man en enkelt hjemmesides opstartstid lige efter en genstart af computeren.

Her vandt Internet Explorer, der kunne gøre det på 3,8 sekunder. Herefter fulgte Firefox (4,1), Operea (4,2) og til sidst Chrome (5,8).  

Dernæst afprøvede man samme mønster, bare med 8 vinduer på samme tid. 

Her ændrede billedet sig, og Firefox gjorde rent bord. Mozillas vidunderbarn havde speederen i bund og strøg lige forbi konkurrenterne med et resultat på bare 4,1 sekund.

Langt efter kom forfølgerne prustende ind med først Opera (7,7), Chrome (8,4) og til sidst Internet Explorer (10,2).

Er du mest interesseret i en browser, der holder dig langt væk fra malware, er den bedste browser at finde her.

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Få et job i den højere sags tjeneste som udvikler af GIS services i PET

Københavnsområdet

Banedanmark

Løsningsarkitekt til IT-udvikling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S