Flere hundrede tusinde bankkunder må døje med it-knas

Den danske storleverandør til banker i Norden, SDC, er ved at udskifte it-platform. Derfor må flere hundrede tusinde bankkunder indstille sig på it-knas.

Artikel top billede

Foto: Polv Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Tusindvis af bankkunder i hele Norden risikerer at løbe ind i it-knas.

Vicedirektør Jørn Larsen med ansvaret for SDC's drift oplyser til
Computerworld, at bankkunder kan opleve længere login-tider end normalt.

"Det kan være, at man skal prøve 5 minutter senere," forklarer han.

Det skyldes at SDC er ved at ændre i nogle centrale systemer. Eller rettere få det sidste på plads i den sammenhæng, oplyser vicedirektøren.

Han forklarer at SDC i sommers gik fra en IBM Mainframe til en Microsoft-platform og at man i øjeblikket er ved at indkøre de allersidste ting i den proces.

"Det kan give lidt overload-problemer," siger han.

Imidlertid er man i helt normal drift i løbet af oktober, forklarer han.

It-ændringerne og de mulige potentielle login-problemer vil kunne ramme alle SDC's cirka 138 banker i Norden, oplyser Jørn Larsen.

Lån og Spar: Lange svartider
Hos Lån og Spar meddeler man direkte kunderne om risikoen.

"Nyt system kan give lange svartider" hedder overskriften.

"Det kan give forsinkelser på login, samt ved gennemførsel af betalinger," skriver banken.

"Årsagen er, at vores datacenter SDC* har foretaget ændringer i de centrale IT løsninger. Det sker for at kunne levere en løsning der er fremtidssikret," hedder det.

"Vi arbejder sammen med SDC på at få acceptable svartider igen, så hurtigt som muligt."

Endelig beklager banken de "eventuelle gener" og håber på forståelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS