Flere hundrede tusinde bankkunder må døje med it-knas

Den danske storleverandør til banker i Norden, SDC, er ved at udskifte it-platform. Derfor må flere hundrede tusinde bankkunder indstille sig på it-knas.

Artikel top billede

Foto: Polv Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Tusindvis af bankkunder i hele Norden risikerer at løbe ind i it-knas.

Vicedirektør Jørn Larsen med ansvaret for SDC's drift oplyser til
Computerworld, at bankkunder kan opleve længere login-tider end normalt.

"Det kan være, at man skal prøve 5 minutter senere," forklarer han.

Det skyldes at SDC er ved at ændre i nogle centrale systemer. Eller rettere få det sidste på plads i den sammenhæng, oplyser vicedirektøren.

Han forklarer at SDC i sommers gik fra en IBM Mainframe til en Microsoft-platform og at man i øjeblikket er ved at indkøre de allersidste ting i den proces.

"Det kan give lidt overload-problemer," siger han.

Imidlertid er man i helt normal drift i løbet af oktober, forklarer han.

It-ændringerne og de mulige potentielle login-problemer vil kunne ramme alle SDC's cirka 138 banker i Norden, oplyser Jørn Larsen.

Lån og Spar: Lange svartider
Hos Lån og Spar meddeler man direkte kunderne om risikoen.

"Nyt system kan give lange svartider" hedder overskriften.

"Det kan give forsinkelser på login, samt ved gennemførsel af betalinger," skriver banken.

"Årsagen er, at vores datacenter SDC* har foretaget ændringer i de centrale IT løsninger. Det sker for at kunne levere en løsning der er fremtidssikret," hedder det.

"Vi arbejder sammen med SDC på at få acceptable svartider igen, så hurtigt som muligt."

Endelig beklager banken de "eventuelle gener" og håber på forståelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job