Dansk it-kæmpe kaprer tre profiler fra konkurrent

En fremadstormende stor dansk it-virksomhed har hyret tre profiler fra en konkurrent, hvor flere sågar var partnere. Alle tre begynder i deres nye job i dag.

Artikel top billede

Det danske it-konsulentfirma Netcompany med cirka 420 ansatte napper tre profiler fra it-virksomheden Platon, der er specialister i business intelligence og information management.

Netcompany oplyser til Computerworld:

"Netcompany har indgået aftale om ansættelse af Brian Hansen og Martin ABC Hansen, som i en årrække har været seniorpartnere i Platon."

De to tiltræder i Netcompany den 1. oktober 2013 som områdedirektører med ansvaret for forretningsudvikling af business intelligence, information management-løsninger og tilhørende rådgivning, oplyses det.

Tiltrækker erfarne profiler

Hos Netcompany er man yderst tilfreds med ansættelsen af de to herrer.

André Rogaczewski, der er partner og direktør i Netcompany, udtaler:

"Det er positivt, at vi tiltrækker dygtige og erfarne profiler som Brian og Martin. Jeg er glad for, at Netcompany er en virksomhed, som markedets mest ambitiøse profiler søger hen imod," forklarer han.

Ifølge Computerworlds oplysninger skifter per 1. oktober også Kjell Wittmaack, der indtil for nylig havde titel af partner hos Platon.

André Rogaczewski oplyser, at Netcompany allerede har cirka 40 af sine mere end 400 ansatte i arbejde med business intelligence og information management løsninger.

Netcompany satser på BI-markedet

Samtidig er det et område, som den danske it-kæmpe vil gøre endnu mere ud af i fremtiden.

"Der er ingen tvivl om at vi bliver flere i takt med, at der kommer flere kundeopgaver," forklarer André Rogaczewski.

Han peger på, at Netcompany har "leveret Danmarks største BI-projekt i 2012".

"Systemet hedder FLIS og er et fælles ledelses- og informationssystem til 77 kommuner," forklarer han.

Netcompany har også divisioner indenfor a-kasse systemer og for drift.

Platon A/S havde i 2012-regnskabsåret en omsætning på 124 millioner kroner og et resultat før skat på 3,5 millioner kroner.

Året forinden var omsætningen 115 millioner kroner, men overskuddet mere end dobbelt så stort.

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra Platon.

BEC

Risk Officer

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS