Dansk it-kæmpe kaprer tre profiler fra konkurrent

En fremadstormende stor dansk it-virksomhed har hyret tre profiler fra en konkurrent, hvor flere sågar var partnere. Alle tre begynder i deres nye job i dag.

Artikel top billede

Det danske it-konsulentfirma Netcompany med cirka 420 ansatte napper tre profiler fra it-virksomheden Platon, der er specialister i business intelligence og information management.

Netcompany oplyser til Computerworld:

"Netcompany har indgået aftale om ansættelse af Brian Hansen og Martin ABC Hansen, som i en årrække har været seniorpartnere i Platon."

De to tiltræder i Netcompany den 1. oktober 2013 som områdedirektører med ansvaret for forretningsudvikling af business intelligence, information management-løsninger og tilhørende rådgivning, oplyses det.

Tiltrækker erfarne profiler

Hos Netcompany er man yderst tilfreds med ansættelsen af de to herrer.

André Rogaczewski, der er partner og direktør i Netcompany, udtaler:

"Det er positivt, at vi tiltrækker dygtige og erfarne profiler som Brian og Martin. Jeg er glad for, at Netcompany er en virksomhed, som markedets mest ambitiøse profiler søger hen imod," forklarer han.

Ifølge Computerworlds oplysninger skifter per 1. oktober også Kjell Wittmaack, der indtil for nylig havde titel af partner hos Platon.

André Rogaczewski oplyser, at Netcompany allerede har cirka 40 af sine mere end 400 ansatte i arbejde med business intelligence og information management løsninger.

Netcompany satser på BI-markedet

Samtidig er det et område, som den danske it-kæmpe vil gøre endnu mere ud af i fremtiden.

"Der er ingen tvivl om at vi bliver flere i takt med, at der kommer flere kundeopgaver," forklarer André Rogaczewski.

Han peger på, at Netcompany har "leveret Danmarks største BI-projekt i 2012".

"Systemet hedder FLIS og er et fælles ledelses- og informationssystem til 77 kommuner," forklarer han.

Netcompany har også divisioner indenfor a-kasse systemer og for drift.

Platon A/S havde i 2012-regnskabsåret en omsætning på 124 millioner kroner og et resultat før skat på 3,5 millioner kroner.

Året forinden var omsætningen 115 millioner kroner, men overskuddet mere end dobbelt så stort.

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra Platon.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job