McAfee-skaber vil bygge netværks-gadget, der gør dig helt anonym

Sikkerhedsmanden John McAfee arbejder på et projekt med 'mørke' netværk, der kan sikre dig mod spionage fra eksempelvis NSA eller naboen. Der er dog én stor udfordring for projektet.

Artikel top billede

Der er ingen tvivl om, at NSA-skandalen har provokeret og bekymret tilhængere af privatlivets fred på nettet.

Flere har da også iværksat tiltag, der skal gøre den digitale kommunikation mere privat.

Et eksempel i den mere sprælske ende er skabt af manden bag Megaupload, Kim Dotcom, der har varslet en ny og NSA-sikker tjeneste næste år.

John McAfee, der står bag antivirusprogrammet McAfee, og i øvrigt også har gjort sig bemærket som excentrisk milliardær og som flugtkonge, er heller ikke begejstret for NSA-afsløringerne.

Derfor arbejder han på højtryk med et system, der holder spioner og andre nysgerrige fra netværksdøren.

Det skriver The Verge.

Mørke netværk

Konceptet er blevet døbt D-Central, og det består af en hardware-enhed, der skal skabe små decentrale netværk mellem pc'er og tablets, som udenforstående ikke kan få adgang til.

Brugerne kan benytte disse 'mørke' netværk til at kommunikere eller dele filer, frit og trygt.

Ifølge The Verge bygges netværket op omkring en krypteringsalgoritme, som er lukket for selv NSA.

Master-planen er, at en prototype skal stå klar inden for et halvt år, og at prisen for den sikre netværks-gadget bliver angiveligt omkring 100 dollar, cirka 550 danske kroner.

Der er dog en enkelt hurdle, som John McAfee skal over først.

De amerikanske myndigheder kan nemlig bandlyse projektet med henvisning til, at et lukket netværk kan bruges til ulovlige aktiviteter, skriver The Verge.

Ejer ikke længere McAfee

John McAfee stiftede sikkerhedsselskabet McAfee i 1987, men har de seneste år ikke haft meget at gøre med selskabet, som nu ejes af Intel.

Han flyttede til Belize for nogle få år siden, hvor han stiftede virksomheden Quorum Ex, der fremstiller naturlægemidler.

Nu vil han så også bygge sikre netværk.

Også selv om han tidligere har oplyst, at han har spioneret blandt alt og alle i bedste James Bond-stil.

Læs også:

McAfee eftersøgt for mord efter lang tids nedtur

Kendt it-rigmand bag omfattende spionage

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Erhvervsstyrelsen

AI-udvikler til LLM-team i Erhvervsstyrelsen

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Support Lead

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S