McAfee-skaber vil bygge netværks-gadget, der gør dig helt anonym

Sikkerhedsmanden John McAfee arbejder på et projekt med 'mørke' netværk, der kan sikre dig mod spionage fra eksempelvis NSA eller naboen. Der er dog én stor udfordring for projektet.

Artikel top billede

Der er ingen tvivl om, at NSA-skandalen har provokeret og bekymret tilhængere af privatlivets fred på nettet.

Flere har da også iværksat tiltag, der skal gøre den digitale kommunikation mere privat.

Et eksempel i den mere sprælske ende er skabt af manden bag Megaupload, Kim Dotcom, der har varslet en ny og NSA-sikker tjeneste næste år.

John McAfee, der står bag antivirusprogrammet McAfee, og i øvrigt også har gjort sig bemærket som excentrisk milliardær og som flugtkonge, er heller ikke begejstret for NSA-afsløringerne.

Derfor arbejder han på højtryk med et system, der holder spioner og andre nysgerrige fra netværksdøren.

Det skriver The Verge.

Mørke netværk

Konceptet er blevet døbt D-Central, og det består af en hardware-enhed, der skal skabe små decentrale netværk mellem pc'er og tablets, som udenforstående ikke kan få adgang til.

Brugerne kan benytte disse 'mørke' netværk til at kommunikere eller dele filer, frit og trygt.

Ifølge The Verge bygges netværket op omkring en krypteringsalgoritme, som er lukket for selv NSA.

Master-planen er, at en prototype skal stå klar inden for et halvt år, og at prisen for den sikre netværks-gadget bliver angiveligt omkring 100 dollar, cirka 550 danske kroner.

Der er dog en enkelt hurdle, som John McAfee skal over først.

De amerikanske myndigheder kan nemlig bandlyse projektet med henvisning til, at et lukket netværk kan bruges til ulovlige aktiviteter, skriver The Verge.

Ejer ikke længere McAfee

John McAfee stiftede sikkerhedsselskabet McAfee i 1987, men har de seneste år ikke haft meget at gøre med selskabet, som nu ejes af Intel.

Han flyttede til Belize for nogle få år siden, hvor han stiftede virksomheden Quorum Ex, der fremstiller naturlægemidler.

Nu vil han så også bygge sikre netværk.

Også selv om han tidligere har oplyst, at han har spioneret blandt alt og alle i bedste James Bond-stil.

Læs også:

McAfee eftersøgt for mord efter lang tids nedtur

Kendt it-rigmand bag omfattende spionage

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S