Sådan finder du nemt de bedste Wi-Fi-netværk

Wi-Fi-netværk kan nu få et særligt sikkerheds-stempel, så dit udstyr automatisk kan logge dig på forbindelsen.

Artikel top billede

Det kan være rart at kunne hoppe på Wi-Fi-netværk, når man bevæger sig rundt i byen eller skal fordrive tiden på banegården eller i lufthavnen, og heldigvis kommer der også flere og flere offentlige Wi-Fi-netværk.

Det ved de it-kriminelle dog også, og de kan forsøge at udnytte Wi-Fi-efterspørgslen til at bryde ind i brugernes digitale liv.

Et nyt initiativ ved navn Passpoint fra Wi-Fi Alliance skal forsøge at øge Wi-Fi-sikkerheden, skriver Computerworlds internationale nyhedsbureau.

Passpoint er en del af Hotspot 2.0-specifikationen, der blandt andet skal gøre det lettere for hardwaren automatisk at spotte og logge på Wi-Fi-netværk.

Edgar Figueroa, der er administrerende direktør for Wi-Fi Alliance forklarer til vores nyhedsbureau, at Passpoint sikrer, at forbindelsen er sikker og krypteret.

Man slipper også for at skulle indtaste adgangskoder.

"Det smukke ved Passpoint er, at hele industrien er blevet enig om at gøre det på denne måde. Flere end 70 enheder er blevet certificerede," siger Edgar Figueroa til Computerworld News Service.

Nye muligheder - og de samme gamle problemer

Som vores amerikanske kolleger også skriver, mangler vi dog endnu at se, hvor mange teleoperatører og lignende der vil tage Passpoint i brug.

Et af de steder, hvor man allerede stiller Passpoint-kompatible hotspots til rådighed, er i Chicagos O'Hare International Airport.

Passpoint-konceptet blev præsenteret allerede sidste år, men det er først nu, at det for alvor begynder at gribe om sig.

Der er i de senere år i det hele taget sket en markant udvikling inden for Wi-Fi-teknologi med blandt andet understøttelse af stadig større hastigheder og længere rækkevidde på signalerne.

Paradoksalt nok kæmper mange Wi-Fi-brugere dog fortsat med de helt basale problemer som ustabile forbindelser og tab af hastighed i de trådløse signaler.

Læs mere om problemerne - og de mulige løsninger - her.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Tre problemer med dit Wi-Fi: Det kan du gøre ved det

Gratis Wi-Fi fra kommunen myldrer frem

Navngivne Wi-Fi-routere smækfyldt med fejl: Se testen her

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune