Sådan finder du nemt de bedste Wi-Fi-netværk

Wi-Fi-netværk kan nu få et særligt sikkerheds-stempel, så dit udstyr automatisk kan logge dig på forbindelsen.

Artikel top billede

Det kan være rart at kunne hoppe på Wi-Fi-netværk, når man bevæger sig rundt i byen eller skal fordrive tiden på banegården eller i lufthavnen, og heldigvis kommer der også flere og flere offentlige Wi-Fi-netværk.

Det ved de it-kriminelle dog også, og de kan forsøge at udnytte Wi-Fi-efterspørgslen til at bryde ind i brugernes digitale liv.

Et nyt initiativ ved navn Passpoint fra Wi-Fi Alliance skal forsøge at øge Wi-Fi-sikkerheden, skriver Computerworlds internationale nyhedsbureau.

Passpoint er en del af Hotspot 2.0-specifikationen, der blandt andet skal gøre det lettere for hardwaren automatisk at spotte og logge på Wi-Fi-netværk.

Edgar Figueroa, der er administrerende direktør for Wi-Fi Alliance forklarer til vores nyhedsbureau, at Passpoint sikrer, at forbindelsen er sikker og krypteret.

Man slipper også for at skulle indtaste adgangskoder.

"Det smukke ved Passpoint er, at hele industrien er blevet enig om at gøre det på denne måde. Flere end 70 enheder er blevet certificerede," siger Edgar Figueroa til Computerworld News Service.

Nye muligheder - og de samme gamle problemer

Som vores amerikanske kolleger også skriver, mangler vi dog endnu at se, hvor mange teleoperatører og lignende der vil tage Passpoint i brug.

Et af de steder, hvor man allerede stiller Passpoint-kompatible hotspots til rådighed, er i Chicagos O'Hare International Airport.

Passpoint-konceptet blev præsenteret allerede sidste år, men det er først nu, at det for alvor begynder at gribe om sig.

Der er i de senere år i det hele taget sket en markant udvikling inden for Wi-Fi-teknologi med blandt andet understøttelse af stadig større hastigheder og længere rækkevidde på signalerne.

Paradoksalt nok kæmper mange Wi-Fi-brugere dog fortsat med de helt basale problemer som ustabile forbindelser og tab af hastighed i de trådløse signaler.

Læs mere om problemerne - og de mulige løsninger - her.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Tre problemer med dit Wi-Fi: Det kan du gøre ved det

Gratis Wi-Fi fra kommunen myldrer frem

Navngivne Wi-Fi-routere smækfyldt med fejl: Se testen her

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS