Sådan finder du nemt de bedste Wi-Fi-netværk

Wi-Fi-netværk kan nu få et særligt sikkerheds-stempel, så dit udstyr automatisk kan logge dig på forbindelsen.

Artikel top billede

Det kan være rart at kunne hoppe på Wi-Fi-netværk, når man bevæger sig rundt i byen eller skal fordrive tiden på banegården eller i lufthavnen, og heldigvis kommer der også flere og flere offentlige Wi-Fi-netværk.

Det ved de it-kriminelle dog også, og de kan forsøge at udnytte Wi-Fi-efterspørgslen til at bryde ind i brugernes digitale liv.

Et nyt initiativ ved navn Passpoint fra Wi-Fi Alliance skal forsøge at øge Wi-Fi-sikkerheden, skriver Computerworlds internationale nyhedsbureau.

Passpoint er en del af Hotspot 2.0-specifikationen, der blandt andet skal gøre det lettere for hardwaren automatisk at spotte og logge på Wi-Fi-netværk.

Edgar Figueroa, der er administrerende direktør for Wi-Fi Alliance forklarer til vores nyhedsbureau, at Passpoint sikrer, at forbindelsen er sikker og krypteret.

Man slipper også for at skulle indtaste adgangskoder.

"Det smukke ved Passpoint er, at hele industrien er blevet enig om at gøre det på denne måde. Flere end 70 enheder er blevet certificerede," siger Edgar Figueroa til Computerworld News Service.

Nye muligheder - og de samme gamle problemer

Som vores amerikanske kolleger også skriver, mangler vi dog endnu at se, hvor mange teleoperatører og lignende der vil tage Passpoint i brug.

Et af de steder, hvor man allerede stiller Passpoint-kompatible hotspots til rådighed, er i Chicagos O'Hare International Airport.

Passpoint-konceptet blev præsenteret allerede sidste år, men det er først nu, at det for alvor begynder at gribe om sig.

Der er i de senere år i det hele taget sket en markant udvikling inden for Wi-Fi-teknologi med blandt andet understøttelse af stadig større hastigheder og længere rækkevidde på signalerne.

Paradoksalt nok kæmper mange Wi-Fi-brugere dog fortsat med de helt basale problemer som ustabile forbindelser og tab af hastighed i de trådløse signaler.

Læs mere om problemerne - og de mulige løsninger - her.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Tre problemer med dit Wi-Fi: Det kan du gøre ved det

Gratis Wi-Fi fra kommunen myldrer frem

Navngivne Wi-Fi-routere smækfyldt med fejl: Se testen her

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S