Sådan finder du nemt de bedste Wi-Fi-netværk

Wi-Fi-netværk kan nu få et særligt sikkerheds-stempel, så dit udstyr automatisk kan logge dig på forbindelsen.

Artikel top billede

Det kan være rart at kunne hoppe på Wi-Fi-netværk, når man bevæger sig rundt i byen eller skal fordrive tiden på banegården eller i lufthavnen, og heldigvis kommer der også flere og flere offentlige Wi-Fi-netværk.

Det ved de it-kriminelle dog også, og de kan forsøge at udnytte Wi-Fi-efterspørgslen til at bryde ind i brugernes digitale liv.

Et nyt initiativ ved navn Passpoint fra Wi-Fi Alliance skal forsøge at øge Wi-Fi-sikkerheden, skriver Computerworlds internationale nyhedsbureau.

Passpoint er en del af Hotspot 2.0-specifikationen, der blandt andet skal gøre det lettere for hardwaren automatisk at spotte og logge på Wi-Fi-netværk.

Edgar Figueroa, der er administrerende direktør for Wi-Fi Alliance forklarer til vores nyhedsbureau, at Passpoint sikrer, at forbindelsen er sikker og krypteret.

Man slipper også for at skulle indtaste adgangskoder.

"Det smukke ved Passpoint er, at hele industrien er blevet enig om at gøre det på denne måde. Flere end 70 enheder er blevet certificerede," siger Edgar Figueroa til Computerworld News Service.

Nye muligheder - og de samme gamle problemer

Som vores amerikanske kolleger også skriver, mangler vi dog endnu at se, hvor mange teleoperatører og lignende der vil tage Passpoint i brug.

Et af de steder, hvor man allerede stiller Passpoint-kompatible hotspots til rådighed, er i Chicagos O'Hare International Airport.

Passpoint-konceptet blev præsenteret allerede sidste år, men det er først nu, at det for alvor begynder at gribe om sig.

Der er i de senere år i det hele taget sket en markant udvikling inden for Wi-Fi-teknologi med blandt andet understøttelse af stadig større hastigheder og længere rækkevidde på signalerne.

Paradoksalt nok kæmper mange Wi-Fi-brugere dog fortsat med de helt basale problemer som ustabile forbindelser og tab af hastighed i de trådløse signaler.

Læs mere om problemerne - og de mulige løsninger - her.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Tre problemer med dit Wi-Fi: Det kan du gøre ved det

Gratis Wi-Fi fra kommunen myldrer frem

Navngivne Wi-Fi-routere smækfyldt med fejl: Se testen her

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job