Adobe: Danske brugerkonti formodes hacket

Et kæmpe hacker-angreb har ramt grafikgiganten Adobe. Knap tre millioner brugerkonti er blevet lækket, herunder sandsynligvis også danske. Hør Adobes danske talsmand forklare, hvad firmaet gør for at hjælpe dig.

Artikel top billede

Interview: Det er netop kommet frem, at Adobes servere er blevet hacket.

I den forbindelse har angriberne fået adgang til knap tre millioner brugerkonti og kildekode til flere af Adobes programmer.

Den historie kan du læse her: Adobe: 2,9 millioner brugerkonti er lækket og kildekode er forsvundet

"Det er rigtig mange konti, der er berørt og derfor forventer jeg ikke, at Danmark er gået fri"

Computerworld har fanget den danske talsperson for Adobe for at få en forklaring på, om danske brugere også er blevet ramt.

Jes Schyum Nørballe, kommunikationschef for Adobe i Norden, er der danske konti mellem de 2,9 millioner hackede brugerkonti?

"Det er rigtig mange konti, der er berørt og derfor forventer jeg ikke, at Danmark er gået fri. Desværre kan jeg ikke give et præcist tal, for vi har endnu ikke opgjort det efter geografi," siger han til Computerworld.

"Det er super ærgerligt. Vi er enormt kede af det, og vi beklager naturligvis alle gener for brugerne," fortsætter pressechefen.

Hvad gør I for at hjælpe jeres brugere?

"Vi nulstiller alle de berørte konti, og så kontakter vi alle, der er blevet berørt af hacker-angrebet. Personer, der er berørt, vil således få besked fra Adobe. Som det ser ud i øjeblikket, ser det ikke ud til, at der er fjernet krypterede kreditkort- eller kontooplysninger," siger han.

"Ligeledes samarbejder vi med de amerikanske myndigheder for at løse problemerne."

Han henviser ligeledes til Adobes danske kundehjælp, hvor man kan læse mere.

Sikkerhed, sikkerhed og sikkerhed

Selv om oplysningerne ikke har forladt jeres servere, kan angriberne vel godt have haft adgang til disse oplysninger?

"Det kan vi ikke sige endnu, desværre. Men vores folk arbejder på højtryk på at finde svarene, for det er en frygtelig situation."

Hvad kommer denne episode til at betyde for jeres sikkerhed i fremtiden, der satser på at være 100 procent online?

"Vi har allerede en meget høj sikkerhed, men der er ingen tvivl om, at den bliver højnet i fremtiden."

Kan I se, hvor angrebet kommer fra?

"Vi har en mistanke, som vi arbejder efter, men det er stadig lidt for tidligt at sige noget konkret," fortæller Jes Schyum Nørballe.

Adobe har også mistet kildekode til en stribe af jeres programmer. Med kildekoden kan it-kriminelle måske finde nye sårbarheder i jeres produkter. Hvad gør I ved det?

"Vi må desværre formode, at hackerne vil bruge kildekoden til at finde sårbarheder, men vi forsøger nu at begrænse udbredelsen af den, selv om det nok bliver svært. Det er noget rigtig møg, men nu må vi forsøge at begrænse skaden så meget og så hurtigt som muligt," lyder det fra den danske pressechef.

Læs også:

Adobe: 2,9 millioner brugerkonti er lækket og kildekode er forsvundet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird