Kendt fototjeneste indfører reklamer

Udbredt fototjeneste indfører reklamer, som brugerne skal kigge på.

Artikel top billede

Den populære sociale foto- og video-delings-tjeneste Instagram vil inden for de næste par måneder begynde at vise annoncer for brugerne, mens de anvender tjenesten.

Annoncerne vil blive vist både som foto og som videoer for brugerne, der skal forberede sig på, at annoncerne sagtens kan komme fra brands og afsendere, som de ikke selv følger.

Instagram meddeler, at annoncerne vil blive indfaset gradvist, så brugerne ikke skræmmes væk.

Til at begynde med vil annoncerne således være fra "en håndfuld brands, som allerede er medlemmer af Instragram-communitiet," hedder det.

Skal være naturlige elementer

Målet er ifølge Instagram, at de kommende annoncer for brugerne bliver lige så naturlige som de billeder og de videoer, som kommer fra de brands, som brugerne selv har valgt at følge.

Facebook købte sidste år Instagram for 5,7 milliarder kroner. Du kan læse mere om købet her.

Dengang forlød det, at Instagram trods kraftigt stigende popularitet havde meget svært ved at tjene penge.

Ifølge Instagram selv har tjenesten i dag omkring 150 millioner brugere.

Tjenesten meddeler, at det vil være forventeligt, hvis nogle af brugerne fravælger løsningen på grund af de kommende reklamer.

Dog vil brugerne via forskellige indstillingsmuligheder kunne skjule annoncer, som de ikke bryder sig om, ligesom det vil være muligt at sende feedback om annoncerne direkte til Instagram.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)