Her er de mest udbredte smartphones på arbejdspladserne

Nye undersøgelser afslører, hvilke styresystemer til smartphones og tablets der dominerer på arbejdspladserne. Få overblikket her.

Artikel top billede

I en IDC-opgørelse over smartphone-producenternes forsendelser i tredje kvartal i år er Android helt oppe på 79,3 procent på globalt plan.

Der er dermed ganske langt ned til iOS på andenpladsen med 13,2 procent.

Tredjepladsen går til Windows Phone, der er styresystemet på 3,7 procent af de nye smartphones, mens BlackBerry kan klare en markedsandel på 2,9 procent.

Men hvad med på arbejdspladserne?

Her er der dog tale om de nye forsendelser fra producenterne til butikkerne.

Ser man på det samlede antal telefoner, der er i brug ude hos slutbrugerne, vil fordelingen se anderledes ud, ligesom fordelingen hos virksomhederne heller ikke er identisk med det overordnede billede på markedet.

I en rapport fra Forrester (PDF) om trends inden for mobile løsninger til virksomheder i 2013 fremgår det, hvilke styresystemer, der dominerer i dette segment. 

9.766 videnarbejdere har deltaget i den globale undersøgelse, hvor de blandt andet svarer på, hvilket operativsystem der er på deres tablet og smartphone.

Til det svarer 58 procent af tablet-brugerne, at det er iOS, mens 23 procent svarer Android. 11 procent svarer Windows, og otte procent svarer, at det er noget helt fjerde.

Smartphone-fordelingen er mere lige, for her er Android den største platform med 37 procent mod 34 procent til iOS, seks procent til Windows og 23 procent til øvrige platforme.

Det ønsker vi os

Endnu mere interessant er det dog at se på, hvilke tablets og smartphones som videnarbejderne ønsker sig næste gang.

Her svarer 32 procent eksempelvis, at de ønsker sig en Windows-tablet mod 26 procent til iPad og 12 procent til Android-produkterne.

I forhold til smartphones er det iPhonen, der fører an, for hele 33 procent ønsker en sådan smartphone næste gang, mens 22 procent ønsker en Android-smartphone.

10 procent ønsker en Windows Phone, og syv procent har kig på BlackBerry som den næste smartphone.

Smartphones på danske arbejdspladser

I sidste uge stillede Computerworld læserne her i Danmark spørgsmålet: "Hvilke smartphones kan medarbejderne vælge på din arbejdsplads?"

933 læsere har stemt, og der tegner sig nu (ikke overraskende) et billede af, at iPhone/iOS er den mest udbredte platform i virksomhederne.

I alt er der iPhones at finde hos 51 procent af de læsere, der har stemt.

Mere overraskende er det så, at Windows Phone er at finde hos samlet set 41 procent af de læsere, der har stemt, mens hele 19 procent peger på, at det alene er Windows Phone, der er smartphone-platform på deres arbejdsplads.

Det skal her tilføjes, at der kan være en del læsere fra samme virksomhed, der har stemt, og at der derfor er en del usikkerhed forbundet med resultaterne.

Ikke mange bruger BlackBerry

BlackBerry befinder sig lige nu i en økonomisk dødsspriral, og massefyringer og røde tal får ligefrem rådgivningsfirmaet Gartner til at anbefale kunderne at se sig om efter alternativer til BlackBerry.

I Computerworld-undersøgelsen er det samlet set kun fem procent, der kommer fra virksomheder, hvor man kan vælge en BlackBerry. Et aktuelt eksempel på dette er Novo Nordisk, som Computerworld skrev om i sidste uge.

Medicinal-giganten har i øjeblikket omkring 4.000 BlackBerry-smartphones og 8.000 iPhones - men ingen Windows Phones eller Android-produkter.

Endelig svarer samlet set 43 procent af deltagerne i Computerworlds undersøgelse, at man kan vælge en Android-telefon på deres arbejdsplads.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Afstemning: Hvilke smartphones bruger din arbejdsplads?

Derfor satser Novo Nordisk fortsat på 4.000 BlackBerry-smartphones

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)