Eniro: Hadeside-ejer skal betale os 18.000 kroner

En sur erhvervskunde har vundet en sag i Klagenævn for Domænenavne. Men i Vestre Landsret kræver Eniro 18.000 kroner af manden.

Artikel top billede

Virksomheden Eniro kræver 18.000 kroner af ejeren af siden eniro-nej.dk.

Det oplyser Eniros pressetalsmand Kristoffer Apollo fra Eniro til Computerworld.

"Vi tager afgørelsen i Klagenævn for Domænenavne til efterretning. Imidlertid har vi en sag kørende i Vestre Landsret, hvor vi kræver 18.000 kroner af erhvervskunden," fortæller han.

Sagen har ikke direkte noget at gøre med selve domæne-sagen - og så alligevel - for inden Eniro eventuelt går videre med flere sager imod hjemmeside-ejeren, vil man afvente udfaldet af landsretssagen.

Tale om inkasso-sag

I den sag er der ifølge Eniro tale om manglende betalinger for 18.000 kroner for et Google Adwords produkt, hvor maksimumprisen var aftalt til 10 kroner per klik.

"Vi vil naturligvis kræve betaling for de klik, som han har fået," fortæller Kristoffer Apollo.

Han oplyser, at Eniro naturligvis er "ærgerlig" over, hvordan sagen er eskaleret, men afviser på det kraftigste de beskyldninger, der er anført på eniro-nej.dk.

"Flere af påstandene er fuldstændig grundløse," fortæller Eniro.

Computerworld har gentagne gange i går og i dag forsøgt at få en kommentar fra modparten i sagen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job