Eniro: Hadeside-ejer skal betale os 18.000 kroner

En sur erhvervskunde har vundet en sag i Klagenævn for Domænenavne. Men i Vestre Landsret kræver Eniro 18.000 kroner af manden.

Artikel top billede

Virksomheden Eniro kræver 18.000 kroner af ejeren af siden eniro-nej.dk.

Det oplyser Eniros pressetalsmand Kristoffer Apollo fra Eniro til Computerworld.

"Vi tager afgørelsen i Klagenævn for Domænenavne til efterretning. Imidlertid har vi en sag kørende i Vestre Landsret, hvor vi kræver 18.000 kroner af erhvervskunden," fortæller han.

Sagen har ikke direkte noget at gøre med selve domæne-sagen - og så alligevel - for inden Eniro eventuelt går videre med flere sager imod hjemmeside-ejeren, vil man afvente udfaldet af landsretssagen.

Tale om inkasso-sag

I den sag er der ifølge Eniro tale om manglende betalinger for 18.000 kroner for et Google Adwords produkt, hvor maksimumprisen var aftalt til 10 kroner per klik.

"Vi vil naturligvis kræve betaling for de klik, som han har fået," fortæller Kristoffer Apollo.

Han oplyser, at Eniro naturligvis er "ærgerlig" over, hvordan sagen er eskaleret, men afviser på det kraftigste de beskyldninger, der er anført på eniro-nej.dk.

"Flere af påstandene er fuldstændig grundløse," fortæller Eniro.

Computerworld har gentagne gange i går og i dag forsøgt at få en kommentar fra modparten i sagen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo